AKO IMATE VIŠKA NOVCA...

Planirate kupiti nekretninu: Gdje bi u Europi bilo najbolje, a gdje to nije pametno

stanovi, nekretnine
Nel Pavletic/PIXSELL
06.01.2025.
u 08:07

Nedavno izvješće proučilo je tržište nekretnina u Europi i identificiralo najbolje destinacije za ulaganje. Na vrhu se nalaze Litva, Estonija i Rumunjska, a, s druge strane, zapadna Europa nudi manje povoljne prilike

Od prosječnog prinosa na najam do poreza na nekretnine, nedavno izvješće proučilo je sve elemente kako bi se utvrdilo gdje je najbolje ulagati u nekretnine u Europi. Središnja i istočna Europa bilježe nezapamćen interes za ulaganje u nekretnine, pri čemu Litva i Mađarska prednjače s najboljim stopama povrata za investitore koji ciljaju na tržište nekretnina u 2025. godini. Nedavna studija britanskog poduzeća za selidbe, 1st Move International, temeljito je istražila ključne aspekte ulaganja u nekretnine, uključujući porezne stope na imovinu, oporezivanje prihoda od najma te bruto prinose od iznajmljivanja. Rezultati analize pokazuju da je Litva trenutno najprivlačnija destinacija za ulagače u nekretnine.

Prema najnovijim podacima Global Property Guidea, litavski glavni grad Vilnius pruža atraktivan prosječan prinos na najam od 5,65%. OECD ističe da su cijene najma u zemlji skočile za više od 170% u odnosu na 2015. godinu. Ulagačima pogoduje umjeren porez na prihod od najma od 15%, kao i mogućnost za strance da kupuju nekretnine bez ograničenja. Eurostat bilježi rast cijena nekretnina od preko 10% u drugom tromjesečju 2024. u usporedbi s prethodnom godinom, s očekivanjima nastavka ovog trenda, što obećava solidan povrat ulaganja. Estonija se pozicionirala kao druga najprivlačnija destinacija za ulagače. Ova baltička zemlja također dopušta nerezidentima kupnju nekretnina, uz relativno niske poreze i visoke cijene najma, što rezultira godišnjim bruto prinosom na najam od približno 4,5% (uz porez na prihod od najma od 20%). Do lipnja 2024. zabilježen je porast cijena nekretnina od 6,7% na godišnjoj razini, s prognozama daljnjeg rasta vrijednosti ulaganja.

Rumunjska se ističe kao treća najprivlačnija destinacija u ovom izvješću, nudeći investitorima niz pogodnosti: minimalne troškove pri kupnji nekretnina, izuzetno povoljnu stopu poreza na prihod od najma od samo 10%, te impresivan godišnji bruto prinos od najma koji doseže 6,46%. Irska se također pokazuje kao obećavajuće tržište za ulagače u nekretnine, s visokim prinosima koji su prvenstveno rezultat visokih cijena najma. Međutim, visoki porezi mogu značajno umanjiti godišnje neto prihode. Zemlja se trenutno suočava s ozbiljnom stambenom krizom zbog nedovoljne izgradnje novih stambenih jedinica za rastuću populaciju, što dodatno potiče rast cijena. Izvješće također ukazuje na atraktivne prilike za ulaganje u nekretnine u zemljama srednje i istočne Europe. Mađarska, Slovenija i Poljska posebno se ističu s visokim cijenama najma (u Mađarskoj čak 180% više u odnosu na 2015. godinu) i umjerenim poreznim opterećenjima.

Prema podacima Eurostata, tržište nekretnina u srednjoj Europi bilježi značajan rast: Poljska prednjači s porastom cijena od 17,7%, slijedi Mađarska s 9,8%, dok je u Sloveniji zabilježen rast od 6,7% u razdoblju do lipnja 2024. S druge strane, izvješće ukazuje na manje atraktivne prilike u zapadnoj Europi. Belgija se ističe visokim transakcijskim troškovima i porezom na prihod od najma koji može dosegnuti 50%, uz prosječan prinos od 4,2% (s potencijalno višim stopama u Bruxellesu) i godišnji rast cijena nekretnina od 3,4%. Francuska je rangirana kao druga najnepovoljnija destinacija za ulagače, s visokim porezima i troškovima vezanim uz nekretnine. Prosječna stopa poreza na prihod od najma iznosi 18,28%, a godišnji bruto prinos na najam je oko 4,5%. Štoviše, Eurostat bilježi pad cijena nekretnina u Francuskoj od 4,6% u tekućoj godini.

Izvješće pozicionira Grčku kao treću najnepovoljniju zemlju za ulaganje u nekretnine, prvenstveno zbog visokih troškova akvizicije i značajnih stopa poreza na dohodak, s prosječnim porezom na prihod od najma koji premašuje 33%. Istodobno, Španjolska i Portugal ističu se kao najtraženije destinacije za kupnju nekretnina prema analizi Google pretraga. Za Španjolsku je zabilježeno 279.000 globalnih pretraga vezanih uz kupnju nekretnina u periodu 2023.-2024. Zemlja privlači strane ulagače poreznim olakšicama, nudeći stopu od 19% za građane EU/EEA, odnosno 24% za državljane trećih zemalja na oporezive prihode, uključujući i one od iznajmljivanja. Portugal slijedi s preko 270.000 pretraga, nudeći strancima jednake uvjete za kupnju nekretnina kao i domaćem stanovništvu. No, rastući interes za ove dvije zemlje doveo je do ozbiljnog manjka pristupačnog stambenog prostora za lokalno stanovništvo. OECD navodi da su u Portugalu nominalne cijene stanova od 2015. godine porasle za gotovo 70%.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije