ICC i ukrajinske vlasti Mongoliju su pozvali da uhiti Vladimira Putina, koji je na tjeralici suda zbog sumnje u nezakonite deportacije ukrajinske djece u Rusiju, no glasnogovornik ruskog predsjedništva Dmitrij Peskov prošli je tjedan kazao kako Kremlj nema razloga za zabrinutost u pogledu ovog pitanja.
Dodao je da su "svi aspekti posjeta pažljivo unaprijed pripremljeni".
Poput svih ostalih država članica Rimskog statuta, koje su osnovale ICC, "obveza je Mongolije surađivati s ovim sudom", rekao je novinarima njegov glasnogovornik, Fadi el-Abdalah.
Ne ispuni li zemlja članica svoje obveze prema ICC-u, taj sud može uputiti predmet skupštini država članica koje se sastaju jednom godišnje, no problem je u tomu što su potencijalne sankcije zapravo ograničene tek na usmenu opomenu.
Tomu u prilog govori činjenica da su u prošlosti i ostali pojedinci, za kojima su bili raspisani nalozi ovog suda za uhićenjem, poput primjerice bivšega sudanskog diktatora Omar al-Bašira, putovali u zemlje potpisnice Rimskog statuta, a da ih pritom nitko nije omeo.
Mongolija je Rimski statut potpisala 2000., a potom ga i ratificirala godine 2002.
Mongolija se nalazi na trasi planiranoga novog plinovoda koji povezuje Rusiju i Kinu.
Rusija već godinama pregovara o izgradnji plinovoda kojim bi se godišnje transportiralo 50 milijarda prostornih metara prirodnog plina preko Mongolije iz ruske regije Jamal u Kinu.