Rekordne vrućine predviđaju se širom svijeta, od Sjedinjenih Država, gdje se deseci milijuna ljudi suočavaju s opasno visokim temperaturama, do Europe i Japana, što je najnoviji primjer prijetnje globalnog zagrijavanja.
Italija se suočava s prognozama maksimalnih temperatura za vikend, a ministarstvo zdravstva je objavilo crveni alarm za 16 gradova, među kojima su Rim, Bolonja i Firenca.
Meteocentar je upozorio Italijane da se pripreme za "najintenzivniji toplinski val ovog ljeta i jedan od najintenzivnijih svih vremena".
Živa u termometru bi mogla bi dostići 40 stupnjeva Celzija u Rimu do ponedeljka, a čak 43 stupnja u utorak, obarajući rekord od 40,5 stupnjeva u kolovozu 2007. godine.
Otoci Sicilija i Sardinija mogli bi se suočiti s temperaturama do 48 stupnjeva, upozorila je Europska meteorološka agencija - "potencijalno najtoplije temperature ikada zabilježene u Europi".
Grčka se također suočava s nepodnošljivom vrućinom.
- Dijelovi zemlje u subotu bi mogli zabilježiti najviše temperature od 44 stupnja - navodi nacionalna meteorološka služba EMY.
Centralni grad Teba u petak je zabilježio temperaturu od 44,2 stupnja.
Akropolj, najveća turistička atrakcija Atine, zatvoren je drugi dan zaredom u subotu uz očekivanu temperaturu od 41 stupanj, kao i nekoliko parkova u grčkoj prijestolnici.
Pristup arheološkom nalazištu s liste UNESCO-a koji datira iz antike obustavlja se od podneva do ranih večernjih sati "kako bi se zaštitili radnici i posjetitelji", saopćilo je ministarstvo kulture.
Regije Francuske, Njemačke, Španjolske i Poljske također se suočavaju s visokim temperaturama.
U dijelovima istočnog Japana također se očekuje da će u nedjelju i ponedjeljak dostići temperaturu od 38 do 39 stupnjeva, a meteorološka agencija upozorava da bi temperature mogle dostići prethodne rekorde.
Monsunske kiše odnijele su najmanje 90 ljudskih života na sjeveru Indije, nakon velikih vrućina. Rijeka Jamuna koja teče kroz prijestolnicu New Delhi dostigla je rekordnu visinu, prijeteći kvartovima na maloj nadmorskoj visini u megapolisu s više od 20 milijuna ljudi.
Velike poplave i klizišta uobičajeni su tijekom indijskih monsuna, ali stručnjaci kažu da klimatske promjene povećavaju njihovu učestalost.
Amerikanci se suočavaju sa toplinskim valom od Kalifornije do Teksasa, a vrhunac se očekuje ovog vikenda.
Toplinski val zahvatio je jugozapadne savezne države cijeloga tjedna, izazivajući ozbiljne zdravstvene rizike.
U Arizoni, jednoj od najteže pogođenih država, stanovnici se svakodnevno suočavaju s toplinskiim valom.
Glavni grad te savezne države, Phoenix, u petak je zabilježio petnaesti uzastopni dan iznad 43 supnja, saopćila je Nacionalna meteorološka služba.
Toplinskii valovi dolaze nakon što je služba EU za praćenje klime saopćila da je prošlog meseca u svijetu zabilježen najtopliji lipanj u povijesti, prenosi AFP