Sjedinjene Države upotrijebit će sankcije protiv onih koji stoje iza kibernetičkih napada na američke prometne sustave i energetske mreže, upozorila je u utorak Bijela kuća, navodeći Rusiju i Kinu kao sve agresivnije i sofisticiranije kibernetičke čimbenike.
Sankcije će biti upotrijebljene "kada uvjeti budu pravi i kada djelovanje bude dodatno promicalo američku politiku", rekla je savjetnica za borbu protiv terorizma Lisa Monaco na konferenciji o kibernetičkoj sigurnosti.
Monaco je upozorila na "sve raznolikije i opasnije" globalno okruženje u kojem je Iran izveo napade na američke banke, a Sjeverna Koreja pokazala da je sposobna izvesti opasne napade.
"Jednostavno rečeno, nalazimo se usred revolucije kibernetičke prijetnje, prijetnje koja svakim danom postaje sve prisutnija, raznolikija, češća i opasnija", kazala je.
SAD radi s drugim zemljama na donošenju dobrovoljnih normi za odgovorno ponašanje u kibernetičkom prostoru i smanjenje zlonamjernih aktivnosti, kazala je.
Isto tako, iskoristit će izvršni dekret za odobrenje sankcija protiv svih onih koji napadu ključnu američku infrastrukturu.
Nova meta kibernetičkog napada nedavno je bila američka Demokratska stranka čije su elektroničke poruke objavljene na WikiLeaksu ne bi se utjecalo na predsjedničke izbore u studenome. Poruke su otkrile pristranost u vrhu stranke prema Hillary Clinton na štetu Bernija Sandersa.
Kremlj je u utorak odbacio kao apsurdne optužbe da stoji iza tog napada, ocijenivši da nepoznati počinitelji cinično nastoje iskoristiti strah od Rusije u predizborne svrhe.
"To nije ništa novo, to je stari trik koji se ponovno koristi. To nije dobro za naše bilateralne odnose, ali razumijemo da moramo proći kroz to neugodno razdoblje", rekao je glasnogovornik Kremlja.
Američki državni tajnik John Kerry razgovarao je utorak u Laosu o tom incidentu s ruskim kolegom Sergejom Lavrovom.