Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 75 dolara pod pritiskom saudijskog sniženja i stabilne opskrbe iz vodećih proizvođača koji su prevagnuli nad eskalacijom napetosti na Bliskom istoku.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 3,38 dolara nego na zatvaranju trgovine prošli petak i iznosila je 75,38 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 3,52 dolara nižoj cijeni, od 70,29 dolara.
U prvom tjednu nove godine tržišta su uznemirili zaoštavanje napetosti na Bliskom istoku i učestali napadi jemenskih Huta u Crvenom moru na brodove povezane s Izraelom.
Huti napade objašnjavaju potporom Palestincima u Pojasu Gaze pod izraelskom okupacijom, a SAD je organizirao međunarodnu koaliciju koja bi, kako navode, trebala zaštititi plovidbu na ključnom pravcu za svjetsku trgovinu.
Rizik širenja sukoba na cijelu bliskoistočnu regiju pojačali su i ubojstvo dužnosnika palestinskog Hamasa u Libanonu i teroristički napadi u Iranu u kojima je poginulo više od 80 ljudi. Teheran je najavio odgovor.
U nedjelju Saudijska Arabija iznenadila je tržišta spuštanjem cijene azijskim kupcima na najnižu razinu u nešto više od dvije godine.
Neki analitičari nagađaju da Rijad nastoji sačuvati tržišni udio nakon spora sa skupinom zemalja u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) oko smanjivanja opskrbe i proizvodnih kvota.
Angola je krajem prošle godine istupila iz OPEC-a i povećala je opskrbu u prosincu, uz bok Nigeriji i Iraku, pokazalo je istraživanje Reutersa u petak, i izračuni pokazuju da je OPEC u prosincu proizvodio nešto više nafte nego u studenom.
U prva tri mjeseca 2024. Saudijska Arabija i Rusija odlučile su smanjivati opskrbu za dodatnih de facto oko 700 tisuća barela dnevno kako bi je prilagodile smanjenoj potražnji u uvjetima posustale gospodarske aktivnosti i stabilizirale cijene.
"Kada bismo se usredotočili samo na fundamente, uključujući veće zalihe, veću proizvodnju OPEC-a i proizvođača izvan OPEC-a i nižu saudijsku prodajnu cijenu no što se očekivalo, zaključili bismo da cijene mogu samo padati", objašnjava Tony Sycamore iz IG-a.
"No, fundamenti ne uzimaju u obzir činjenicu da geopolitičke napetosti na Bliskom istoku nedvojbeno ponovno jačaju, što će ograničiti pad cijena", procjenjuje Sycamore.
Neki pak analitičari prognoziraju da će prevagnuti smanjena globalna potražnja.
"Napetosti u Crvenom moru jedina su, ali slaba i nestabilna, protuteža špekulacijama s padom cijena nafte koje proizlaze iz očekivanja slabije globalne potražnje i iz rasta zaliha", naglašava Vandana Hari iz Vanda Insightsa.
OPEC je odvojeno objavio da je u petak cijena barela košarice nafte njegovih članica bila gotovo nepromijenjena i iznosila je 78,94 dolara.