Peter Szijjarto

Šef mađarske diplomacije: Ukrajina ne može ući u EU prije zemalja zapadnog Balkana

Peter Szijjarto
Fena
24.03.2025.
u 20:05
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

"Buduća vjerodostojnost EU-a ovisi o tome hoćemo li konačno moći ispuniti obećanje o proširenju našim najbližim susjedima", rekao je Szijjarto , istaknuvši da neke zemlje zapadnog Balkana čekaju desetljetima unatoč ispunjavanju ključnih uvjeta.

Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto odbacio je danas "ogroman pritisak" iz Bruxella da se daje prioritet prijemu Ukrajine u Europsku uniju (EU), inzistirajući na tome da Ukrajina ne može postati članica prije zemalja zapadnog Balkana

Govoreći na pres-konferenciji s ministrom vanjskih poslova Sjeverne Makedonije, Szijjarto je upozorio da bi članstvo Ukrajine moglo potkopati EU ekonomski i sigurnosno, javlja Anadolija.

Odbacio je ideju da je Ukrajina bolje pripremljena za članstvo od zemalja zapadnog Balkana i nazvao takve tvrdnje "prostim besmislicama".

Szijjarto je istaknuo kako Mađarska ostaje jedan od najjačih zagovornika proširenja EU-a na zapadni Balkan, tvrdeći da bi integracija regije ojačala stabilnost, vjerodostojnost i budućnost Europske unije.

"Buduća vjerodostojnost EU-a ovisi o tome hoćemo li konačno moći ispuniti obećanje o proširenju našim najbližim susjedima", rekao je, istaknuvši da neke zemlje zapadnog Balkana čekaju desetljetima unatoč ispunjavanju ključnih uvjeta.

Šest zemalja zapadnog Balkana, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo, u različitim su fazama procesa pristupanja Europskoj uniji.

Crna Gora i Srbija trenutno su u službenim pregovorima. Albanija i Sjeverna Makedonija započele su pregovore 2022. Bosna i Hercegovina je dobila status kandidata 2022. godine, ali još nije otvorila pregovore. Kosovo je potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ali još uvijek čeka status kandidata.

Szijjarto je također ukazao na dvostruke standarde EU-a. Dodao je da neke članice blokiraju pristupne pregovore Sjeverne Makedonije i ne suočavaju se s kritikama, za razliku od Mađarske, koja trpi kritike kada, kako je kazao, brani prava etničkih Mađara u ukrajinskoj regiji Transkarpati.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije