Službena Ljubljana, dan nakon što je "njihov" arbitar Ronny Abraham dao ostavku i odstupio iz sudačkog vijeća, nalazi se u vakuumu. Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec ponovno je prekinuo odmor - prvi put je to učinio nakon Večernjakove objave snimaka i transkripata razgovora arbitra Jerneja Sekoleca i slovenske zastupnice pred sudom Simone Drenik - kako bi u dogovoru s premijerom Mirom Cerarom dogovorio procesa potrage za novim arbitrom.
Odluka sljedeći tjedan
Za sada se govori da će odluka biti poznata sljedećeg tjedna. Slovenija, koja i dalje ustraje u arbitražnom postupku iako Hrvatska iz njega izlazi, ima 15 dana da sudu pošalje novo ime. Slovenija je poslala Sudu svoj odgovor na pismo Hrvatske kojim Zagreb obavještava izlazak iz procesa, kazavši da takav potez ne podržavaju.
Danas bi se trebao sastati parlamentarni odbor za vanjsku politiku, najavio je Erjavec. Polemike se vode o tome treba li novi arbitar biti stranac ili slovenski državljanin, ali se špekulira i s mogućnosti da se odabir arbitra prepusti predsjedniku Suda Gilbertu Guillaumeu čime bi se, kažu, pokazalo povjerenje u tu instituciju. Kod prvotnog imenovanja arbitra Slovenija je raspisala javni natječaj na koji se javio samo jedan kandidat - Jernej Sekolec.
Slovenska politička scena uzdrmana je odlaskom Abrahama. Mediji sada sve glasnije zagovaraju ostavku Erjavca, dok opozicijski SDS Janeza Janše smatra da cijela vlada treba otići. Nekadašnji dužnosnici, poput Dimitrija Rupela, "čestitaju hrvatskoj diplomaciji" te smatraju kako "više nema smisla predlagati arbitra, već se Slovenija mora ujediniti i usuglasiti strategiju za buduće odnose i pregovore sa Hrvatskom", dok pravni stručnjak Miha Pogačnik smatra kako odstupanje arbitara samo nekoliko dana po imenovanju znači da je nešto suštinski loše s arbitražom.
Blokada oko Schengena
Profesor međunarodnog prava i bivši ministar prometa Marko Pavliha poručio je kako je za to da se imenuje domaći stručnjak i kaže da je najbolje da se vlada odluči za Ernesta Petriča koji se spominjao kao najvjerojatniji kandidat i prije nego što se vlada bila odlučila za Abrahama, ali i naglasio kako bi Ljubljana trebala jasno poručiti Zagrebu da će ga blokirati pri ulasku u Schengen ako ne prihvati presudu suda. U Hrvatskoj pak nisu željeli komentirati navode sa slovenske strane, kratko poručivši da je Hrvatska izašla iz arbitraže. Američko veleposlanstvo u Sloveniji jučer je objavilo priopćenje koje je prenijela TV Slovenija, u kojem se kaže kako ne podržavaju ni jednu stranu te da se dvije države moraju dogovoriti oko spora.