Natjecanje u što bržem “lansiranju” cjepiva protiv korona virusa preraslo je u utakmicu kakvu nismo vidjeli od vremena utrke u naoružanju.
Svjetskom pozornicom, uz neke iznimke, dominiraju države koje su i onda bile vojne, nuklearne i znanstvene sile. Trumpova Amerika, Putinova Rusija, Kina, Velika Britanija, Indija, Meksiko i Italija žele kotirati kao spasitelji čovječanstva.
Onaj tko prvi proizvede efikasno cjepivo, koje će proći kroz sve propisane faze testiranja, nesumnjivo će silovito skočiti na svjetskoj ljestvici prestiža država i upisati se u povijest. U svijetu se trenutno ispituje nekoliko desetaka cjepiva te oko 400 lijekova.
Prvi je ciljnu vrpcu, kad je riječ o cjepivu, presjekao Vladimir Putin, no regularnost prvog mjesta u utrci vrlo je upitna. Rusi nisu prošli sve faze testiranja, iako su stavili vrlo visok zalog, Putin tvrdi da je njegova kći na vlastitoj koži ispitala cjepivo i da, osim manjeg bola i kratkotrajnog skoka temperature, nije imala posljedica, a da je virus spriječen.
Ipak, ruski liječnici, koji bi ga prvi trebali primiti, u velikoj su većini rekli – ne, hvala.
Putinovu rivalu – a možda i prijatelju, Donaldu Trumpu – krajem godine su predsjednički izbori. Trump debelo zaostaje za Joeom Bidenom, pa bi mu stvaranje cjepiva, barem on to vjeruje, dalo silovit vjetar u leđa.
Trump vjeruje kako njegovi protivnici namjerno usporavaju proizvodnju cjepiva: - Mračne sile ili tko god, preko Agencije za lijekove, otežavaju farmaceutskim tvrtkama da pronađu kandidate i testiraju ih na cjepivo. Očito se nadaju odgodi pronalaska rješenja poslije 3. studenog. Treba se usredotočiti na brzinu i spašavanje života - rekao je Trump, prenosi 24sata.hr.
I Britanija je nadomak cjepiva. Kristijan Ramadan s Oxforda kaže kako je njihovo cjepivo pokazalo dobre testne rezultate, ali još treba proći verifikaciju.
- Šest je majmuna inficirano velikom količinom ljudskoga korona virusa i nakon cijepljenja su za 2-3 tjedna bili potpuno zdravi, tj. nisu pokazivali nikakve simptome razvoja bolesti niti se u njima virus mogao razmnožiti. A u kontrolnoj grupi su se razvili simptomi Covid-19. To pokazuje da cjepivo namijenjeno ljudima radi i kod majmuna - rekao je Ramadan.
Cjepivo sad testiraju na ljudima.
Indijska farmaceutska tvrtka Zydus na ljudima je počela testirati DNK cjepivo na bazi plazme pod nazivom ZyCoV-D.
- To je cjepivo prouzročilo snažnu imunološku reakciju tijekom testiranja na životinjama poput miševa, štakora, zamoraca i zečeva. Dosad nisu registrirane štetne nuspojave - kažu u Zydusu.
Cjepiva će uskoro očito biti. Postavlja se samo pitanje, ako je problem zajednički, globalni, svjetski, zašto i odgovor na nj nije potražen zajedničkim naporima. Odgovor je jasan: zbog starog dobrog nacionalnog prestiža - koji će milijuni platiti zdravljem, a mnogi i životom.