Još u prvoj polovini studenoga, prema prvotnom planu, trebao je u Europskoj uniji zaživjeti novi sustav praćenja prelaska granice državljana trećih zemalja Entry/Exit System (EES). No Europska je komisija odlučila odgoditi uvođenje tog sustava jer su Njemačka, Francuska i Nizozemska, na koje otpada oko 40 posto svih prelazaka granice u EU, izjavile da su nespremne.
Novi datum nije definiran, no nešto je ipak poznato. Kakva je situacija u susjednoj Hrvatskoj i jesu li spremni za implementaciju EES-a, kada dođe taj trenutak, objasnili su nam u MUP-u RH.
– Sustav Entry/Exit (EES) tehnički je već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na razini schengenskog prostora predviđeno je, prema najavama Europske komisije, krajem 2025. godine – odgovaraju nam u MUP-u.
Ministar Davor Božinović lani je, nakon odgode implementacije sustava, komentirao kako postupno uvođenje može imati i svoje prednosti jer se onda na jednome mjestu može vidjeti što se eventualno treba popraviti. Je li, dakle, opcija fazno uvođenje?
– Što se tiče faznog uvođenja sustava, implementacija ovisi o odluci Europske komisije. Plan faznog uvođenja bit će usklađen s europskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena – kažu u MUP-u.
Entry/Exit sustav testiran je, dodaju, na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene.
– Policijski službenici za graničnu kontrolu prošli su detaljnu obuku o korištenju sustava, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka državljana trećih zemalja (otisci prstiju i fotografija lica). Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovise o koordiniranoj odluci na razini Europske unije – poručuju.
– Implementacija ovog sustava na svim vanjskim granicama Europske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imat će ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se znatno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka – zaključuju u MUP-u. •