Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima iznad 56 dolara budući da su trgovce uznemirile vijesti o eksploziji u Saudijskoj Arabiji, koje bi mogle nagovijestiti probleme u opskrbi iz vodećeg svjetskog izvoznika nafte.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 43 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 56.31 dolar. U istom je iznosu barel poskupio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 53.20 dolara.
Cijene su porasle nakon vijesti o eksploziji u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu, čiji uzrok još nije poznat.
Eksplozija u Saudijskoj Arabiji
Dopisnik Reutersa izvijestio je da se u Rijadu čula eksplozija, a nekoliko svjedoka čulo je nešto prije podneva i dva glasna praska i vidjelo mali stup dima.
Državna televizija Al-Arabiya TV citirala je izvješća o eksploziji i videosnimkama koje kruže na društvenim mrežama, pokazujući navodno presretanje projektila nad Rijadom.
Saudijske vlasti nisu odmah komentirale izvješća, a nitko nije preuzeo odgovornost za eksploziju.
Vijest bi mogla nagovijestiti poremećaje u opskrbi koja je tako danas potisnula u drugi plan potražnju ugroženu pandemijom koronavirusa i protuepidemiološkim mjerama.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini partneri proveli su u siječnju u djelo u prosjeku oko 85 posto dogovorenog smanjenja opskrbe, objavila je u ponedjeljak kompanija koja prati tankere Petro-Logistics. Usklađenost s dogovorom bolja je nego u prosincu.
Rast cijena podupire i obustava izvoza iz divovskog kazahstanskog polja Tengiz, zbog nestanka električne energije 17. siječnja.
Čini se da su tržišni igrači oprezno optimistični kada su u pitanju OPEC+ i njegova strategija upravljanja tržištem, a time i skoro isušivanje prekomjerne opskrbe, naveli su analitičari PVM-a.
Rast cijena dionica na europskim burzama
Potporu tržištima nafte pružao je i rast cijena dionica na europskim burzama, predvođen kemijskim i sektorom financijskih usluga. I nafta i dionice spadaju u kategoriju rizične imovine i njihove cijene često bilježe istu dinamiku, napominje Reuters.
Značajniji rast cijena zakočilo je pak odugovlačenje s paketom pomoći u koronakrizi u SAD-u. Demokrati i dalje pokušavaju uvjeriti republikance u Kongresu da su potrebni veći poticaji i postavlja se pitanje kada će i u kojem obliku paket biti odobren.
Rast broja zaraženih u SAD-u donekle je usporio, dok su europske države uvele stroga ograničenja kako bi suzbile širenje virusa, procjepljujući istodobno stanovništvo.
U Kini pak broj novozaraženih ponovo raste, što potiče zabrinutost za potražnju u najvećem svjetskom potrošaču energije.
Umiruje pak stabilno velika potražnja u zemljama poput Indije, čiji je uvoz u prosincu dosegnuo najvišu razinu u više od dvije godine zahvaljujući ublažavanju korona ograničenja i obnovi gospodarske aktivnosti.
Odvojeno je OPEC jutros na svojoj internetskoj stranici izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak iznosila 54.85 dolara, što znači da je porasla 16 centi u odnosu na prethodni radni dan.