Temeljni mjesečni dohodak koji bi trebao pokriti osnovne troškove jednog kućanstva eksperiment je koji je prisutan u raznim svjetskim državama, a sada je prvi put uveden i u Njemačkoj. Točnije u saveznoj pokrajini Schleswig-Holstein.
Ulaz na teritorij SPD-a
Radi se o mjeri koju vladajuća “Jamajka koalicija” (CDU-FDP-Zeleni), nakon ispadanja SPD-a, koji su zamijenili Liberali (FDP), iz vlasti, uvodi kao socijalnu mjeru, što analitičari vide kao još jedan potez kancelarke Angele Merkel da uđe na područje djelovanja dosad rezervirano za socijaldemokrate. Ovaj eksperiment na sjeveru Njemačke trebao bi biti test za potencijalno uvođenje temeljnog dohotka na područje cijele države, i kao takav je čak stavljen u koalicijski sporazum, a stručnjaci sada rade na izračunima isplativosti i nazivu samog dohotka između temeljnog primanja i građanske plaće. Iznos koji bi građani trebali dobivati kreće se oko 1000 eura mjesečno, što bi trebalo biti dovoljno za osnovne potrebe kućanstva, što znači da će se za dva milijuna punoljetnih stanovnika Schleswig-Holsteina mjesečno izdvajati dvije milijarde, odnosno 24 milijarde eura godišnje. Inače ova ideja u Njemačkoj nije nikakva novost, no niti jedna vladajuća opcija dosad ju nije provela u djelo. Iz samog CDU-a poručili su kako je upravo njihov Dieter Althaus prije deset godina obećao takvu “naknadu” u iznosu od 800 eura mjesečno. Zanimljivo je spomenuti kako su sličnu inicijativu pokrenuli i u Švicarskoj, no Švicarci su je na referendumu glatko odbili. U Finskoj je, s druge strane, prihvaćen pilot-projekt temeljnog dohotka, baš kao i u nizozemskom gradu Utrechtu. Finci su s ovim projektom započeli početkom godine, a kroz njega će dvije tisuće nezaposlenih osoba starih između 25 i 58 godina do kraja 2018. primati 560 eura mjesečno.
Merkel za istospolne brakove
Konzervativni CDU ovim je potezom očito odlučio privući birače koji su dosad bili malo bliže lijevom centru, a kancelarka Angela Merkel simpatije liberala mogla bi osvojiti još jednim potezom vezanim uz istospolne brakove. Iako je dosad kategorički odbijala podržati zakon o istospolnim zajednicama, sada je promijenila ploču i pozvala zastupnike vladajućeg dvojica CDU/CSU da u parlamentu podignu ruke po svojoj savjesti, a ne po dosadašnjoj stranačkoj stegi. O ovom zakonu u njemačkom Bundestagu glasat će se u petak, a novi prijedlog zakona istospolnim partnerima omogućio bi i usvajanje djece. Koliko bi se ovakav kancelarkin potez mogao svidjeti liberalno lijevim opcijama i biračima, toliko bi joj se mogao obiti o glavu kod konzervativnih glasača, a CSU joj je već dao do znanja da se ne slaže s takvim potezom.