Australci su u petak na zabranu korištenja društvenih medija za djecu mlađu od 16 godina, za koju vlada kaže da je prva u svijetu, reagirali kombinacijom gnjeva i olakšanja, no tehnološki divovi poput TikToka smatraju da bi ona mlade mogla gurnuti prema "još mračnijim kutovima interneta".
Kasno u četvrtak Australija je odobrila zabranu korištenja društvenih medija za djecu, postavivši globalna ograničenja uvođenjem jednog od najstrožih propisa koji se odnosi na poslovanje grupacija najvećih IT svjetskih kompanija, piše ZIMO
Donesenim zakonom tehnološki su divovi, od vlasnika Instagrama i Facebooka - Meta Platformi do TikToka, primorani spriječiti maloljetnike u pokušaju da se na njih prijave jer će se u suprotnom suočiti s kaznama i do 49,5 milijuna australskih dolara (više od 30 milijuna eura). U siječnju će se započeti s pokusnim metodama kažnjavanja, a zabrana će stupiti na snagu za godinu dana.
Platforme su sada društveno odgovorne jer moraju zajamčiti sigurnost naše djece i to im treba postati prioritet, rekao je u petak australski premijer Anthony Albanese.
Najavljujući pojedinosti zabrane ranije ovaj mjesec Albanese je naveo opasnosti koje vrebaju fizičko i mentalno zdravlje djece u slučaju pretjeranog korištenja društvenih medija. Reakcije su u petak u Sydneyu raznolike.
Neki Australci smatraju da je zamisao sjajna jer pojedini društveni mediji nisu prikladni za djecu. Drugi su reagirali ljutito, smatrajući da vlada zlorabi demokraciju. Treći se u čudu pitaju: "Kako su uopće mogli izmisliti takva pravila i zakone i nametnuti ih ljudima?"
Istodobno, oni zbog kojih je zakon donesen kažu kako će pokušati pronaći način da zabranu zaobiđu. Mislim da ću i dalje koristiti društvene medije, ali ću se prijavljivati tajno, rekla je jedna jedanaestogodišnjakinja. Za usporedbu, neke su američke savezne države i, primjerice Francuska donijele zakone o ograničenom pristupu društvenim mrežama za maloljetnike bez nadzora i dopuštenja roditelja, no australska je zabrana apsolutna.
Albaneseova je Laburistička stranka dobila ključnu potporu oporbenih konzervativaca za zakon koji je po brzom postupku odobrio parlament. Vlada je pojasnila da je dovoljno rano izvijestila o svojoj nakani te da je usvajanje zakona ubrzala nakon ranije provedene parlamentarne istrage u sklopu koje su saslušani roditelji djece koja su se zbog nasilja na internetu samoozljeđivala.
Glasnogovornik TikToka, iznimno popularnog među tinejdžerima, u petak je rekao da je čitav proces jako ubrzan te smatra kako postoji opasnost da se djeca dovedu u još veću opasnost. Razočarani smo što je australska vlada zanemarila savjete brojnih stručnjaka za mentalno zdravlje mladih, stručnjaka za sigurnost korištenja interneta, ali i stručnjaka koji zastupaju mlade i oštro se protive takvoj zabrani, rekao je glasnogovornik.
Albanese je odgovorio kako ne tvrdi da će provedba zakona biti savršena, baš kao što ni zabrana alkohola za mlađe od 18 godina ne znači da ga oni ne konzumiraju, ali da zna kako vlada čini pravu stvar.