Kina bi svojim potezima mogla dovesti Tajvan do raspada i predaje vladavini Pekinga bez da uopće ispali ijedan pucanj, objavio je u svojoj analizi američki CNN, prema izvješću Instituta za strateške i internacionalne studije (CSIS). Kako bi došla do vladavine na otoku koji joj se već godinama opire, navodi se, Kina ima dvije opcije: pravu invaziju, ili vojnu blokadu.
U ovom drugom scenariju, Kina ne bi direktno napala Tajvan, već bi koristila svoje obalne straže i civilne agencije za provođenje sigurnosnih provjera svih brodova i aviona koji ulaze u tajvanske teritorijalne vode i zračni prostor. Kineska "karantena" Tajvana uključivala bi presretanje brodova i aviona, te provjeru tereta kako bi se spriječio ulazak oružja i druge "nepoželjne" robe na Tajvan. Ova taktika naziva se i taktikom ''sive zone'' i smatra se ratnim potezima.
Ova strategija omogućila bi Pekingu da potvrdi svoju kontrolu nad Tajvanom bez formalne objave rata. Prema analitičarima, ovakav potez bi mogao imati značajan psihološki utjecaj na međunarodne kompanije, koje bi možda odlučile izbjeći poslovanje s Tajvanom zbog straha od kineskih sankcija ili presretanja. Osim toga, kineske obalne straže, koje su opremljene bivšim mornaričkim brodovima, bile bi ključni alat u provođenju ove karantene, ističu stručnjaci.
- Kina je značajno povećala pritisak na Tajvan posljednjih godina, raspirujući strahove da bi napetosti mogle izbiti u otvoreni sukob. Mnogo je pažnje posvećeno prijetnji od invazije, ali Peking ima opcije osim invazije da prisili, kazni ili pripoji Tajvan - navodi se u izvješću SCIS-a. Niti riječi kineskih čelnika, poput onih kineskog ministra obrane Dong Juna na summitu u Singapuru, ne pokazuju da je Kina odustala od svojih namjera.
- Poduzet ćemo odlučne korake da obuzdamo neovisnost Tajvana i pobrinemo se da takva zavjera nikada ne uspije - poručio je, kritizirajući ''vanjske sile koje ih ometaju''.
Kineska taktika sive zone bila je jasno prikazana i ovaj tjedan kada su se brodovi kineske obalne straže sukobili s brodovima filipinske mornarice u Južnom kineskom moru. Videosnimke pokazuju kako pekinške trupe prijete Filipincima sjekirom i drugim oštrim oružjem, a Manila je rekla da je jedan od njenih vojnika izgubio palac u sudaru koji su potaknuli Kinezi.
Jedna od ključnih točaka rasprave je kako bi SAD i njegovi saveznici odgovorili na ovakav kineski potez. Većina stručnjaka skeptična je prema mogućnosti izravne vojne intervencije SAD-a. Umjesto toga, SAD bi se mogao suočiti s logističkim i političkim izazovima u pokušaju da odgovori na kinesku karantenu, bez eskalacije u punopravni sukob.
Ovakva situacija postavila bi složene dileme za Washington i njegove saveznike, jer bi bilo teško balansirati između potrebe za podrškom Tajvanu i rizika od direktnog sukoba s Kinom. Analitičari također upozoravaju da bi bilo kakav pokušaj kontrablokade protiv Kine mogao dovesti do dodatne eskalacije ili čak ekonomskih posljedica za zemlje koje bi se odlučile na takav korak.
Iako analitičari navode za CNN kako je ova mogućnost vjerojatna, pitanje je i cijene. Naime, Carl Schuster bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru američkog Pacifičkog zapovjedništva, navodi kako bi takve operacije bile izrazito skupe za Kinu.
- Taipei neće odustati za manje od 60 dana. Može li Peking toliko dugo izdržati napor i moguću međunarodnu reakciju? - zapitao se.