Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima blizu 44 dolara, zakočene naglim rastom broja zaraženih koronavirusom i strožim protupandemijskim ograničenjima koja bi mogla naškoditi potražnji.
Na londonskom je tržištu cijena barela bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 44,26 dolara. Na američkom tržištu kliznula je 28 centi, na 41,54 dolara.
Početkom tjedna trgovce je obradovala najava američke farmaceutske tvrtke Moderne da je njezino potencijalno cjepivo protiv covida 19 u trećoj fazi kliničkih ispitivanja pokazalo učinkovitost kod 94,5 posto sudionika.
Prošlog tjedna slična je objava stigla i iz Pfizera i njegovog njemačkog partnera BioNTecha, koji od regulatora u SAD-u i Europi traže da odobre njihovo eksperimentalno cjepivo već sljedećeg mjeseca.
Optimizam na tržištima prigušio je u međuvremenu podatak da je do srijede od covida 19 u SAD-u umrlo više od 250 tisuća ljudi. New York je prebacio nastavu online a u Rusiji i Japanu broj novozaraženih snažno raste.
Novi val zaraze i opetovano uvođenje protupandemijskih mjera dovode u pitanje oporavak potražnje, koji se očituje u neočekivano snažnom padu zaliha derivata u SAD-u u prošlom tjednu, za 5,2 milijuna barela, i rekordnim aktivnostima prerade u Kini.
Cijene nafte pritisnuo je i jači dolar, budući da je poskupljuje za imatelje ostalih valuta, ali i val dobitonosnih prodaja uoči praznika u SAD-u.
"Investitori također nastoje zaraditi na rastu cijena u posljednje vrijeme, uoči američkog Praznika zahvalnosti koji pada krajem mjeseca", smatra Kazuhiko Saito iz kompanije Fujitomi.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena barela sirove nafte iz košarice njezinih članica u srijedu iznosila 43,05 dolara, što znači da je porasla 29 centi u odnosu na prethodni radni dan.