Vlasnik Agrokora Ivica Todorić uveo je u priču o mogućem preuzimanju trgovačkoga lanca Kerum Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja bez obzira na to što je splitski gradonačelnik Kerum demantirao da su postigli dogovor o prodaji. Iz institucije koju vodi Olgica Spevec kazali su jučer da su primili službeni zahtjev Konzuma da ocijene dopuštenost koncentracije između Konzuma i Peveca, ali ga nisu razmatrali "jer je prijedlog nepotpun".
Nema čvrstih dokaza
Nova pravila o tržišnom natjecanju dopuštaju tvrtkama da zatraže tzv. prenotifikaciju, izjašnjavanje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja prije nego što se sklopi ugovor, ali moraju dostaviti čvrste dokaze da su u ozbiljnim pregovorima. U Agenciji objašnjavaju da se kao "čvrsti" dokaz uzima pismo namjere ili memorandum o razumijevanju te su zatražili od Konzuma da ih dostave u roku od 30 dana. U protivnom, njihova se prijava neće razmatrati, to više što je splitski gradonačelnik Kerum javno demantirao da prodaje tvrtku.
Čelni ljudi Agencije navode da prenotifikacija nije nepoznata pojava u europskoj praksi tržišnog natjecanja, a tvrtke posežu za njom kada žele disciplinirati poslovnog partnera i spriječiti ga da u isto vrijeme vodi pregovore o prodaji tvrtke s više tvrtki.
Kerum drži 3 posto
Inače, Kerum ima 89 trgovina i oko 3 posto tržišnog udjela, čime bi Konzum stekao 30-ak posto tržišnog udjela na nacionalnoj razini. No dopuštenost koncentracije, objašnjavaju u AZTN-u, ocjenjuje se na lokalnom tržištu, pa je jedan od kriterija broj prodavaonica unutar 20 minuta hoda. Todorić bi navodno preuzeo brend i zaposlene od Keruma, ali bi trgovačke centre uzeo u dugoročan najam. Sličan ugovor sklopili su Mercator i Getro.
Kerum navodno za svoj lanac traži 200 milijuna eura, što odgovara vrijednosti njegova godišnjeg prometa, no malo bi tko izbrojio toliki novac u sadašnjoj situaciji, to prije što se i zaduženost tvrtke vrti oko te brojke. Na pitanje hoće li AZTN-u dostaviti tražene informacije, Konzum je jučer tek šturo odgovorio "da ne pregovaraju" s Kerumom, što bi moglo značiti da se Todorić i splitski gradonačelnik nisu uspjeli dogovoriti.
TDR i monopol
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja uskoro bi se mogla izjasniti i o tome je li TDR dosad zloupotrebljavao vladajući položaj na tržištu, a sudeći po tome što je tvrtka hitno mijenjala ključne ugovore o prodaji i zakupu, moguće je da će ocjena AZTN-a biti nepovoljna za TDR, kao što je bila i 2007. godine. Sadržaj novih ugovora, koji su razbjesnili brojne vlasnike kioska i malih trgovina, usklađen je s propisima o tržišnom natjecanju, ali visina rabata koju TDR daje trgovcima nije u nadležnosti AZTN-a. Mali su trgovci na početku siječnja optužili TDR da ih ucjenjuju niskim rabatima te su na svoja prodajna mjesta izvjesili natpise da se u njih ne mogu kupiti TDR-ove cigarete jer im je osnovna marža smanjena sa 4,4 posto na 1,5 do 2 posto. TDR pak jučer tvrdi da je njihove uvjete prihvatilo 95 posto malih trgovaca.
Preuzeto sa www.vecernji.hr