Izvješća

Vijeće Europe traži hitnu reformu Ustava BiH

parlament
VL FOTO
23.01.2012.
u 10:24

U izvješću Vijeća Europe ponovno se za zastoje okrivljuju RS i njegovi čelnici

Izvješće o funkcioniranju demokratskih institucija u BiH bit će dominantna tema na zimskom zasjedanju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE) koje se u Strasbourgu održava od 23. do 27. siječnja ove godine. Norveški i francuski izvjestitelji Karin S. Woldseth i Jean-Claude Mignon, koji su u BiH boravili tijekom rujna prošle godine kako bi, kako piše u dopisu, procijenili razne aspekte ispunjenja dužnosti i obveza BiH prema Vijeću Europe, opisat će aktualno političko stanje u državi i iznijeti procjene što bi trebalo promijeniti kako bi sustav bolje funkcionirao.

Monitoring odbor Vijeća Europe poziva Parlament BiH da usvoji ustavne amandmane bez daljnjeg odlaganja, te podsjeća da je presuda u slučaju “Sejdić - Finci” obvezujuća i da se ona mora provesti. Odbor upozorava bh. vlasti da, ako se ovi amandmani ne usvoje u razdoblju prije idućih općih izbora 2014., bit će dovedeno u pitanje članstvo BiH u Vijeću Europe. Monitoring odbor Vijeća Europe poziva Predsjedništvo BiH da poduzme sve potrebne mjere i nominira kandidate za ključne pozicije u Venecijanskoj komisiji, Europskom odboru za prevenciju mučenja i nehumanog ili degradirajućeg tretmana ili kažnjavanja (CPT), Europskoj komisiji protiv rasizma i netolerancije (ECRI), tijelima Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina i drugim tijelima.

Do 10. veljače ove godine Predsjedništvo BiH treba poslati listu kandidata za mjesto sudaca u Europskom sudu za ljudska prava. Poziva Parlamentarnu skupštinu BiH da razmotri, ako ne bude napretka oko pitanja koja su spomenuta u ovom nacrtu rezolucije do 15. ožujka ove godine, potrebne korake koji će se poduzeti tijekom sastanka u travnju ove godine, kada će biti obilježena 10. godišnjica članstva BiH u VE. Na zasjedanju će biti članovi izaslanstva Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe.

Za najveću političku krizu u BiH nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma ponovno će, prema riječima Milice Marković, šefice izaslanstva Parlamenta BiH, biti okrivljen RS i njegovi političari. “Napadi na Srpsku i njezine političare sve su glasniji i češći i to ne treba prihvatiti u smislu ‘to je samo jedna rezolucija i nikom ništa poslije toga’, budući da rezolucije Parlamenta Vijeća Europe nisu beznačajne nego su putokaz i smjernice za neke druge europske institucije”, kazala je Marković u izjavi za agenciju Srna.

U rezoluciji je ponovno napadnuto entitetsko glasovanje, koje se koristi u Parlamentu BiH, kao najteža prepreka za reformu Ustava.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?