I dok mi često "umiremo" od brige kako da se održimo na životu, naše tijelo to već savršeno radi za nas, iako mi to ne znamo. Sve ove stvari tu su da nas održe živima i normalnima...
Zijevanje
Ono služi za "hlađenje mozga" ako je prestimuliran ili prezauzet.
Kihanje
Njime se tijelo rješava "smeća" koje pokušava ući u organizam, a to su obično alergeni, mikrobi, prašina i ostali iritansi.
Rastezanje
Ljudi se instinktivno rastežu kako bi pripremili tijelo za fizičke aktivnosti koje ih čekaju tijekom dana. Dok se istežemo, u isto vrijeme rade mišići, pokreće se cirkulacija i popravlja raspoloženje.
Štucanje
Kada se iziritira pneumogastrički živac, počinjemo štucati. Obično se to događa kada prebrzo pojedemo hranu, progutamo prevelik komad ili se jednostavno prejedemo, piše Brightside. Ovaj živac smješten je blizu dijafragme i želuca.
Iznenadni trzaj
Vjerojatno ste to doživjeli kada ste legli na spavanje. Polako počinjete tonuti u san i odjednom vam se cijelo tijelo trzne, kao da je doživjelo električni šok. Ovaj fenomen rezultat je naše evolucije i mozak nas zapravo pokušava spasiti. Kada počnemo tonuti u san, disanje se smiruje, puls se smanji ali vrlo malo, a mišići se počnu opuštati. Naš mozak ovo interpretira kao prijetnju smrću i zato nas šokira kako bismo se spasili.
Mreškanje kože na prstima
Naše tijelo predugu izloženost vlazi tumači tako da je naš okoliš postao presklizak. Zato se koža na prstima mreška kako bi se lakše kretali kroz sklizave površine.
Gubitak pamćenja
Izrazito neugodni događaji često se zaboravljaju jer naš mozak doslovno briše te ružne trenutke iz memorije kako bi mogli normalno funkcionirati.
Naježenost
Primarna funkcija naježenosti je smanjenje gubitka topline kroz kožu kako bismo mogli održati tijelo toplim u neprijateljskom okruženju.
Suze
Stručnjaci vjeruju da nam suze služe kao obrambeni mehanizam u teškim trenucima. Kada počnemo plakati dijelom zaboravimo na ono što doživljavamo jer smo zauzeti plakanjem, prenosi 24sata.hr.