Na jučerašnjoj hitnoj sjednici Skupštine Zeničko-dobojske županije izglasano je nepovjerenje aktualnoj Vladi, što se smatra pobjedom najveće bošnjačke stranke - Stranke demokratske akcije naspram "trojke", a u slučaju ove županije i HDZ-a BiH, koji je do sada u tamošnjoj vlasti reflektirao većinsku volju Hrvata, piše Večernji list BiH. Time je, naime, prestao mandat premijerke Amre Mehmedić i članova Vlade koju su podupirali NES i DF, koji su, doduše, na gotovo svim drugim razinama u zajedništvu sa SDA. Vlada ZD županije smijenjena je s 20 glasova "za" i 13 "protiv". Novu većinu trebali bi činiti SDA, DF, SBB, NES i samostalni zastupnici. Kako se ranije najavilo, novog premijera predložit će SDA.
Kvalificirana većina
Nova većina u Zeničko-dobojskoj županiji u svojem sastavu nema HDZ BiH, što je bilo jasno nakon što su predstavnici stranaka koje namjeravaju imenovati novu županijsku Vladu potpisali sporazum o načelima partnerskog djelovanja na području te županije za razdoblje od 2023. do 2026. godine. Nova vlast trebala bi uključiti i samostalnoga zastupnika Ivu Tadića, koji je donedavno bio član HDZ-a BiH, i druge vladajuće većine. Kako sada stvari stoje, u novoj Vladi koja bi se trebala uspostaviti u sljedećih nekoliko tjedana, do kada će biti poznata i imena ministara i novoga mandatara, neće biti vodeće hrvatske stranke. Gotovo istodobno ulazi se u finale dogovora o uspostavi Vlade u Hercegovačko-neretvanskoj županiji gdje bi, po svim dostupnim informacijama, u "zagrljaju" trebali ostati HDZ BiH i SDA, čija vodstva na najvišoj razini nemaju nikakvu komunikaciju, a priključio bi im se i SDP BiH. Te tri stranke imaju kvalificiranu većinu koja je potrebna kako bi se dobila nova vlast u županiji sa sjedištem u Mostaru, no ako se ima na umu politički "quid pro quo", s obzirom na razvoj događaja u Zeničko-dobojskoj županiji, sada bi najmanje bilo principijelno isključiti ovu stranku iz vlasti u Hercegovini te ustrojiti Vladu kojoj bi potporu dao niz manjih stranaka, uključujući HDZ 1990. i Hrvatsku republikansku stranku, NiP... To bi, posve sigurno, zahtijevalo novu kupnju vremena, ali i teške razgovore o raspodjeli kolača te manje stabilnu Vladu, ali koja bi odgovorila očekivanjima političkoga fair playa te imala veću naklonost kod međunarodnih aktera nego što je to slučaj sa sadašnjim projekcijama. Predstojeći tjedni dat će odgovor na takvo pitanje. U međuvremenu se doznaje kako je sve bliže trenutak kada će sve tri stranke u županijskoj Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije donijeti najprije odluke kojima su se usuglasili sa smjerom kojim žele ići u sljedeće najmanje tri godine do sljedećih općih izbora.
SDA je uspio
Naime, u ovome tjednu odobrenje za sudjelovanje u skupštinskoj većini te u novoj Vladi HNŽ-a, kako doznajemo, dalo je županijsko vodstvo Socijaldemokratske partije BiH, koja se najdulje opirala zagrljaju sa SDA. U svemu tome bilo je i osobnih razloga iz jednostavnog razloga što su se uz tu stranku povezivale i prijetnje upućene županijskim dužnosnicima SDP-a BiH, koji su izvjesni dio ljeta proveli na "prisilnoj političkoj baušteli" u Njemačkoj. Naime, bili su u strahu zbog toga što su pojedinim vodećim ljudima Županijskog odbora Socijaldemokratske partije bile upućivane i prijetnje smrću. SDA je, s druge strane, u Mostaru uspio u namjeri kupovanja vremena, iznurivanja protivnika te boljeg pozicioniranja. Jedina su, međutim, nepoznanica u toj stranci predstojeći unutarstranački izbori te preslagivanje među nekoliko utjecajnih oponenata. Bilo da su u pitanju vodeći ljudi županijskog i gradskog SDA. Doznaje se kako zapravo ova stranka još nije formalno dala blagoslov za novu županijsku koaliciju i Vladu, no nije isključeno kako bi se na predstojećoj sjednici Skupštine HNŽ-a mogla pojaviti ta suglasnost.