Na sjednici Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH naći će se Informacija Ministarstva obrane BiH o dokumentu "Pregled obrane sa Zaključkom Predsjedništva BiH od 13. prosinca 2016. godine". Ovaj dokument trebao bi olakšati aktiviranje Akcijskog plana za članstvo (MAP) u NATO-u koji je u konačnici uvjetovan knjiženjem vojne imovine u BiH.
Početkom veljače Bosnu i Hercegovinu će posjetiti glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. Cilj posjeta je prezentiranje rezultata koji su postignuti u procesu pristupa BiH NATO savezu, piše Klix.ba.
Član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović nakon posljednjeg susreta s generalnim tajnikom NATO-a kazao je da će MAP biti aktiviran početkom ove godine.
Predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost i izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sifet Podžić kazao je kako ne želi komentirati "Pregled obrane" do 1. travnja 2017. godine jer će ga svi prozvati da kao izaslanik oporbene stranke u BiH ima namjeru nešto rušiti.
"Ako će ovo biti ispunjeno i ako je istina, ja se u potpunosti slažem sa Izetbegovićem koji je ovo prihvatio. Vidio sam i da se o "Pregledu obrane" pozitivno očitovao NATO stožer u Sarajevu. Ako je to za NATO prihvatljivo i ako će to biti realizirano do 1. travnja, onda je to uredu i ja bih bio spremniji na mnogo veće ustupke. Međutim, ako se to ne dogodi do 1. travnja, onda ću imati ozbiljne komentare o 'Pregledu obrane'", kazao je Podžić.
Istaknuo je da će na sjednici Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost biti suzdržan kada se na dnevnom redu nađe Informacija Ministarstva obrane BiH.
Član Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Mario Karamatić kazao je da u Pregledu obrane ne vidi ništa sporno.
"Ministarstvo obrane BiH funkcionira, a političke tenzije koje su podigli oko njega su isključivo političke. Činjenica je da se Oružane snage BiH sastoje od tri komponente i da se stanje u Oružanim snagama BiH popravlja u odnosu na stanje kakvo je nekada bilo", rekao je Karamatić.
Kako kaže, ključno pitanje je hoće li politika u našoj zemlji zaustaviti pozitivan trend i daljnju modernizaciju Oružanih snaga BiH. Što se tiče aktiviranja MAP-a, on je kazao kako su realna očekivanja Bakira Izetbegovića.
"Ipak, sve se na kraju svodi na to postoji li politička volja. Jedan od uvjeta aktiviranja MAP-a je uknjižavanje neperspektivne vojne imovine, s čim imamo problema u entitetu Republika Srpska, jer svoje općine ne žele uknjižiti u imovinu. Dakle, to ne ovisi ni o Komisiji za obranu i sigurnosti, a ni o Bakiru Izetbegoviću, već isključivo o Vladi RS-a", rekao je on.
Posljednjih mjeseci mnogo se pisalo i o ukidanju Vojno-obavještajne službe OSBiH, a Karamatić ističe da vojno-obavještajna služba mora biti u sastavu Ministarstva obrane BiH, jer ona nigdje na svijetu nije u sastavu drugog ministarstva.
"Vojno-obavještajna služba OSBiH se bavi vojno-obavještajnim radom, a ne civilnim radom poput Obavještajno-sigurnosne službe (OSA) BiH. Meni je to izvan svake pameti", zaključio je Karamatić.