Amela Jusić, profesorica na Odsjeku biologije Prirodno matemetičkog fakulteta (PMF) Tuzla, trenutno u Luksemburgu radi na istraživanju ranog otkirivanja hipertenzije, bolesti od koje u svijetu pati više od milijardu ljudi.
Priliku je dobila u konkurenciji gotovo deset tisuća znanstvenika iz cijelog svijeta, zahvaljujući stipendiji "Marie Curie", koji dodjeljuje Europska komisija.
Više projekata
- U Luksemburgu sam od kolovoza prošle godine, a do listopada sam imala malo više vremena pa sam uradila brošuru o hipertenziji koja je objavljena na bosanskom i još pet jezika. Također, radim na tri znanstvena rada na temu RNA biomarkera i COVID-19 - kaže Amela Jusić za Faktor.
Objavu brošure o hipertenziji, odnosno visokom krvnom pritisku, podržao je Luksemburški institut za zdravlje (LIH) na kojem Amela Jusić provodi istraživanje za koje je dobila stipendiju, Ministasrtvo zdravstvo Luksemburga, Univerzitet u Tuzli i Plava poliklinika iz Tuzle.
U svijetu svaki četvrti muškarac i svaka peta žene pate od visokog krvnog pritiska, a trećina oboljelih i ne zna da da je bolesno, pa stoga se ova bolest naziva i "tihi ubica".
Hlavni cilj istraživanja koje provodi Amela Jusić je identifikacija RNA biomarkera i njihova analiza u hipertenziji. Cilj je da te biomarkere, odnosno mikro RNA molekule, pronađu u krvi te da one budu rani marker za otkrivanje hipertenzije prije prvih simptoma. Visok krvni pritisak sada se otkriva mjerenjem, a to je za mnoge pacijente prekasno.
- Na LIH-u će biti do studenoga, a onda istraživanje nastavljam u Danskoj. Nakon toga u veljači iduće godine trebala bi ići u Francusku, a zatim u travnju 2022. u Njemačku. Kraj je planiran za kolovoz naredne godine - navodi Amela Jusić.
Ona kaže da je COVID-19 utjecao i na njezin rad, jer je na samom početku veoma teško došla do materijala za istraživanja.
COVID-19 i naučni rad
- Svi proizvođačai su preusmjerili kapacitete na proizvodnju testova za COVID-19 i potrebe medicinskih ustanova u vezi s tim. Morali smo čekati na opremu koja je potrebna za naše istraživanje - kaže Amela Jusić.
Amela Jusić je glavni istraživač na projektu, nen mentor je dr. Yvan Devaux glavni istraživač na Kardiovaskularnom odjelu LIH-a, a pored dr. Jusić tu su još tri člana tima.
- Zbog epidemioloških mjera dio vremena radimo od kuće, a dio na institutu, gdje izvodimo eksperimente. Tih dana rad je vrlo intenzivan, a s obzirom na to da su u Luksemburgu sa mnom i moja djeca, raspored mora biti precizno napravljen za svaki dan. Ipak, našla sam vremena za tri znanstvena rada koja će, najverovatnije biti objavljena u narednih pola godine. COVID-19 je bio nezaobilazan za mene kao naučnika jer ljudi s visokim krvnim pritiskom imaju od 1,5 do 2,5 puta veću šansu za tešku kliničku sliku ili smrtni ishod - navodi dr. Jusić.
Stipendije "Marie Curie" dodjeljuje se od 1996. godine, a do danas ju je dobilo čak devet nobelovaca. Program za koji uvijek bude najviše aplikanata je indivudulna stipendija koju je ove godine dobila profesorica Jusić, a iz svega navedenog jasno je koliki je to dobitak ne samo za aplikanta, nego i za akademsku zajednicu u BiH.