Vatrogasci i stanovništvo u Hercegovini proveli su vikend u borbi s požarima. Najteža situacija je u okolici Ljubinja gdje su se snage na terenu uspjele izboriti da vatra ne ugrozi kuće mještana. Štete nanesene prethodna dva dana na imanjima su ogromne. Vjetar i nepristupačan teren još uvijek otežavaju gašenje.
Nakon nekoliko dana intenzivnog gašenja požara, vatrogasci se osjećaju iscrpljeno, otkrio je za N1 Petar Jurić, zapovjednik profesionalne vatrogasne postrojbe iz Mostara.
Ipak, borba s vatrenim stihijama je uobičajena stvar za ove hrabre ljude koji u prosjeku imaju i do 1.300 intervencija godišnje. Govoreći o uzrocima požara Jurić je istakao da je najčešći - ljudski faktor.
"Postoje službe čiji je posao tražiti uzrok i počinitelje. Ali, iz iskustva znamo da je ljudski faktor najveći uzročnik požara. Činjenica je da je ljudski faktor dominantan i ovim putem apelirm da se zaustave paljenja otvorenim plamenom. Ljudi misle da kada zapale vatru da će je moći ugasiti i kada vjetar raznese tu vatru nastaju veliki problemi. Najbolje ne koristiti otvoreni plamen", poručio je zapovjednik mostarskih vatrogasaca.
"Požari otvorenog prostora su najobimniji i najiscrpniji, ali je požar zatvorenog prostora najopasniji. Zamislite, kada je u gradu temperatura 40 stupnjeva i teško je kretati se, kako je onda vatrogascima na neravnom i nepristupačnom terenu s teretom od 20 kg, a vatra je oko vas", objasnio je Jurić koji je najteži posao za vatrogace.
Na kraju je zapovjednik profesionalnih vatrogasnih postrojbi kazao da smanjenje požara možemo očekivati tek s "dobrom kišom".
Podsjećamo, požari su aktivni na području Ljubinja, Jablanice, Mostara i Neuma.