Iz Centralne banke BiH (CB BiH) su za Fenu potvrdili da, za sada, nema naznaka da je došlo do prelijevanja rizika s financijskih tržišta SAD-a, Švicarske i Europske unije na bankarski sektor BiH. - Ni vijesti iz regije ne upućuju na rast rizika u njihovim financijskim sustavima. Neosporno je da bi se nova globalna financijska kriza odrazila na naš financijski, ali i realni sektor. Međutim, trenutačni razvoj situacije, gdje su vlasti SAD-a i Švicarske djelovale odlučno i brzo, suočivši se s brojnim raspravama o moralnom hazardu i pravnim preprekama, ulijeva nam povjerenje da su "naučene lekcije" iz prethodne krize i da će nova kriza biti spriječena - ističu iz CB BiH. Kada je riječ o bankarskom sustavu BiH, kako dodaju, značajno je otporniji na krizne situacije nego što je bio 2008. - Sektor je konsolidiran, pojedinačne banke mnogo su bolje kapitalizirane i likvidne te, što je vrlo bitno, sektor je samoodrživ s obzirom na to da se oslanja na domaće izvore financiranja. Također, sada imamo zakonski utvrđene i razvijene mehanizme za restrukturiranje banaka, koji dijelom mogu uključiti i korištenje sredstava fonda Agencije za osiguranje depozita u BiH. Kapital tog fonda, u usporedbi s 2008. godinom, značajno je snažniji, a iznos pojedinačnog osiguranog depozita u svim bankama koje posluju u BiH povećan je s prethodnih 50.000 KM na 70.000 KM. Na kraju 2022. 56 posto ukupnih prikladnih depozita u bankama bilo je pokriveno osiguranjem putem fonda AOD BiH, pri čemu je 73 posto ukupnih depozita građana bilo osigurano. U ožujku, kako su naveli iz CB BiH, nije uočeno povlačenje depozita iz bh. banaka.
- Razina depozita u bankama je stabilna, a osnovica za obračun obvezne rezerve čak je i blago povećana u drugoj dekadi ožujka. U trezorima CB BiH poslovi se odvijaju uobičajenom dinamikom i nisu evidentirane pojačane aktivnosti u poslovanju s komercijalnim bankama - naglašavaju iz CB BiH. Napomenuli su da banke koje posluju u BiH nisu povezane s Credit Suisse bankom vlasničkim odnosima. U pogledu poslovnih odnosa CB BiH ne raspolaže podacima o poslovanju banaka sa svakom pojedinačnom inozemnom bankom s obzirom na to da takve informacije predstavljaju poslovnu tajnu banke. Prema podacima s kraja 2022., nekoliko bh. banaka držalo je depozite u švicarskim bankama, dok su ukupne obveze bh. banaka prema nerezidentima iz Švicarske bile zanemarive. Čak i u slučaju realizacije najnepovoljnijeg mogućeg scenarija, potpunog gubitka ovih depozita i promptnog dospijeća obveza, kako dodaju iz CB BiH, financijska stabilnost u BiH ne bi bila ugrožena niti bi bilo izvjesno potencijalno propadanje neke od pojedinačnih domaćih banaka.
- Ovakve turbulencije u velikim bankama uvijek sa sobom nose određenu dozu nepovjerenja. Međutim, ekonomisti, regulatori banaka i tržišni analitičari smatraju da su banke u boljem stanju nego 2008., bolje su regulirane i posjeduju značajne zaštitne slojeve kapitala i likvidnosti. Također, ovaj su put kreatori politika brže reagirali - dodaju iz CB BiH.