Dom naroda Parlamenta Federacije BiH održat će danas posebnu sjednicu posvećenu stanju u zdravstvenom sektoru.
Reforma zdravstva
Kako je riječ o jednoj od ključnih oblasti za građane Federacije, potreba reformi prepoznata je i u dokumentu Reformska agenda koji je glavna vodilja u radu aktualne entitetske Vlade. U informaciji o stanju u zdravstvu, koju je pripremilo resorno ministarstvo, ističe se kako je prepoznata teška financijska situacija u sektoru zdravstva BiH. Ta situacija ozbiljno ugrožava opstojnost sektora kao cjeline, ali i funkcioniranje zdravstvenih ustanova, te ima svoje nesagledive negativne posljedice i na zdravstvene profesionalce, ali posebice na pacijente, kao korisnike zdravstvenih usluga, koji će vrlo skoro, ako se ne poduzmu korjenite reforme, biti suočeni s drastičnim padom dostupnosti većine zdravstvenih usluga, kao i dostupnosti esencijalnim lijekovima. Međutim, provedba reformi u sektoru zdravstva nije moguća bez provedbe reformi i u financiranju zdravstva.
-Nesmetano funkcioniranje zdravstvenog sustava moguće je provesti samo u uvjetima stabilnog i financijski održivog sustava zdravstva. Sama činjenica da ukupna potrošnja u sektoru zdravstva za 2013. iznosi 9,84% u odnosu na ukupni BDP, govori o vrlo značajnom segmentu javnog života. Ispada kako je potrošnja po stanovniku 675 maraka. Postojeći zdravstveni sustav u BiH je uspijevao odgovoriti na potrebe korisnika zdravstvene zaštite u okviru predratne gospodarske i socijalne situacije. Međutim, sadašnja situacija je znatno izmijenjena te je kroz reformu zdravstvenog sustava u Federaciji BiH/BiH nužno osigurati zdravstveni sustav koji će racionalizirati svoju strukturu i funkciju, a osobito kontrolirati troškove, pri čemu mora prihvatiti nove stavove i načine rješavanja financijskih problema, navodi se u informaciji koja će se danas naći i pred izaslanicima u Domu naroda.
Smanjivanje troškova
Činjenica je da su u Federaciji BiH troškovi visoki vjerojatno i zbog visokih očekivanja građana vezanih uz sustav zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja. Uobičajeno je u praksi zemalja EU, kao i zemljama okruženja, da je prije tranzicije na tržišno gospodarstvo, sustav zdravstvene zaštite obilježen visokom jednakosti i velikim brojem besplatnih zdravstvenih usluga. Reforme zdravstvenog sustava u Federaciji BiH traju i dalje u cilju postizanja veće teritorijalne i vremenske pristupačnosti zdravstvenih usluga, veće učinkovitosti zdravstva, poboljšanja kvalitete, sigurnosti pacijenata i zdravstvenih djelatnika, solidarnosti, te prilagođavanja pravilima EU-a.
- Programom Vlade FBiH predviđeno je postupno smanjivanje troškova svih razina zdravstva u odnosu na BDP, i to za 1%, kako na makro razini, tako i na mikro razini. Međutim, smanjivanje troškova u sektoru zdravstva ne bi smjelo biti na štetu sigurnosti i kvalitete zdravstvenih usluga, a time i dostignutog zdravstvenog standarda pacijenata, ističe se u informaciji o stanju u zdravstvu u Federaciji BiH. •