Iako za naš životni standard previsoke, cijene goriva u Bosni i Hercegovini i dalje su najniže u Europi. Prema podacima objavljenima u Pixsellovoj infografici, za litru benzina u ovoj zemlji potrebno je izdvojiti 1,19 eura, dok je, primjerice, u Hrvatskoj ta cijena 1,52 eura, Srbiji 1,54, a Crnoj Gori 1,45 eura. Prema podacima navedenim u spomenutoj infografici, benzin je najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura, dok u Norveškoj litra stoji 1,80 eura.
Svjetska tržišta i cijene
Na svjetskim tržištima cijene nafte ranije ovog mjeseca porasle su za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u dva tjedna. Razlog tome su rastuće geopolitičke napetosti, uključujući eskalaciju sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dodatno opteretilo globalno tržište energije. Kada je riječ o regiji, u Sloveniji je za litru benzina potrebno izdvojiti 1,51 euro, dok je, primjerice, na Kosovu cijena tog goriva 1,77 eura po litri. Talijani za litru benzina trebaju izdvojiti 1,76 eura, Nijemci 1,71 euro, Francuzi 1,75 eura, a Španjolci 1,50 eura. Inače, kada je riječ o Federaciji BiH, u skladu sa zakonom, propisanim nadležnostima u oblasti cijena, Federalno ministarstvo trgovine prati i prikuplja odgovarajuće podatke o kretanju maloprodajnih cijena naftnih prerađevina na benzinskim crpkama u FBiH i zemljama regije, kao i podatke o kretanju tečaja dolara i sirove nafte na svjetskom tržištu. Prema podacima iz njihova izvješća, u listopadu ove godine maloprodajne cijene superplus bezolovnog benzina, BAZEN 228-BMB 98 bile su niže za 1,81 posto u odnosu na prethodni mjesec. Također, cijene navedene naftne prerađevine u listopadu ove godine bile su niže za 6,55 u odnosu na isti mjesec prošle godine. Isti podaci pokazuju kako su cijene Premium bezolovnog benzina 95,BAS EN 228-BMB 95 u listopadu ove godine bile niže za 2,42 posto u odnosu na rujan te 11,03 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Maloprodajne cijene dizela u FBiH u listopadu ove godine niže su za 0,83 posto u odnosu na prethodni mjesec te čak 16,43 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Podaci Federalnog ministarstva trgovine tako pokazuju da je, kada je u pitanju regija, u listopadu benzin u Federaciji BiH bio čak 12 posto jeftiniji od prosjeka u zemljama regije. Dok je litra ovog goriva u FBiH stajala 2,42 KM, u Srbiji je za nju trebalo izdvojiti 3 KM, u Hrvatskoj 2,91 KM, Sloveniji 2,87 KM, a Crnoj Gori 2,86 KM. Kada je riječ o dizelu, u Srbiji je u listopadu za litru tog goriva trebalo izdvojiti 3,22 KM, Sloveniji 2,92 KM, Hrvatskoj 2,92 KM, Crnoj Gori 2,58 KM, a u Federaciji 2,39 KM. Inače, Vlada Federacije BiH oblast cijena naftnih prerađevina (n/p) regulirala je odlukom o slobodnom formiranju cijena motornih benzina, dizelskog goriva i lož-ulja prema kojoj se maloprodajne cijene naftnih prerađevina formiraju slobodno, s tim da se neizravni porezi: trošarine na n/p, naknada za ceste (cestarina) te porez na dodanu vrijednost (17%) obračunavaju u skladu s odgovarajućim propisima koji reguliraju njihovu visinu i način obračuna.
Trošarine i cestarine
Prema Zakonu o trošarinama u BiH, trošarina na naftne prerađevine plaća se po litri prerađevine na količinu utvrđenu pri temperaturi +15 °C, i to za bezolovni motorni benzin 0,35 KM; dizelsko gorivo i ostala plinska ulja 0,30 KM; petrolej (kerozin) 0,30 KM; lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS) 0,45 KM te biogoriva i biotekućine 0,30 KM.
Cestarina kao vrsta neizravnog poreza plaća se u ukupnom iznosu od 0,40 KM po litri, od čega je 0,15 KM po litri prerađevine, odnosno kilogramu tekućeg naftnog plina za ceste, i 0,25 KM po litri prerađevine (od čega se 0,20 KM izdvaja za izgradnju autocesta i 0,05 KM za izgradnju i rekonstrukciju drugih cesta). Cestarina se ne plaća za petrolej (kerozin) i lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS).