Krišto u Budimpešti

BiH treba federalizirati kako bi riješila svoje unutarnje probleme

17.10.2015.
u 06:15

Predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto upozorila je kako BiH kasni za susjedima u Europsku uniju zbog nametnutog Ustava koji je diskriminirajući i nije dobio legitimitet u državnom Parlamentu

Predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto ocijenila je kako se projekt Europske unije neće moći smatrati okončanim dok sve zemlje jugoistoka Europe ne postanu njezine članice te da bi se zajednička vizija Bosne i Hercegovine trebala ostvariti međusobnim uvažavanjem i promjenama u ustavnom sustavu koji je nametnut na načelima federalizma, supsidijarnosti i legitimnog predstavljanja.

Načela federalizma

"Zajednička vizija podrazumijeva, prije svega, svijest o vlastitoj složenosti i o budućnosti BiH u EU, u kojoj bi, polazeći od temeljnih vrijednosti na kojima počiva EU, a poštujući načela supsidijarnosti, regionalizacije, federalizacije, višerazinskog upravljanja i legitimnog predstavljanja mogla riješiti i svoja nacionalna i državno-politička pitanja", rekla je Krišto u Budimpešti gdje je zajedno s predsjedateljem Doma naroda Parlamenta BiH Barišom Čolakom sudjelovala na 7. konferenciji predsjednika parlamenata država Zapadnog Balkana, donosi portal Večernjeg lista BiH Vecernji.ba. Ona je navela kako je BiH opterećena nametnutim ustavnim sustavom koji nije dobio demokratski legitimitet, te da sadrži odredbe koje su izravna prepreka ispunjavanju standarda na putu za EU. No, pri tome je navela da ni u jednom trenutku europsko opredjeljenje nije dovedeno u pitanje te da narodi i građani BiH nikada nisu posumnjali u svoju prirodnu pripadnost EU.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?