Presuda Haaškog suda šestorici generala za udruženi zločinački pothvat je plan da se Hrvatska pokuša odmaknuti od zaštite Hrvata u BiH i prepusti Hrvate hegemoniji vlasti u BiH, poručili su jutros na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru zastupnici HDZ-a iz BiH te članovi Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora BiH Božo Ljubić i Željko Raguž.
Ljubić je ponovio da je presuda nepravična, nepravedna i skandalozna.
- Najviše smeta taj jedan političko-ideološki konstrukt udruženi zločinački pothvat da se osudi Hrvate zato što tužiteljstvo nije raspolagalo s ni jednim materijalnim dokazom koji bi ih povezao kao izravne počinitelje, krivi su samo po zapovjednoj odgovornosti, zato što su bili na toj funkciji – komentira Ljubić. Kaže kako presuda ne može imati nikakve pravne posljedice po Hrvatsku.
- Hrvatska neizravno spomenuta u presudi, to je jedan konstrukt čiji je cilj da se pokuša izjednačiti krivnja za ratove na području bivše države, zanemarujući sve političke i povijesne činjenice, da je Hrvatska prva priznala BiH, da se Armija BiH pripremala u Hrvatskoj, da je Hrvatska primala izbjeglice iz BiH, i Hrvate i Bošnjake, da su se sjednice vlade BiH održavale u Hrvatskoj... Presuda ne može imati nikakve pravne posljedice po Hrvatsku, ali ima političke konzekvence, plan da se Hrvatska pokuša odmaknuti od zaštite Hrvata u BiH i prepusti Hrvate hegemoniji vlasti u BiH – tvrdi Ljubić. Izražava solidarnost i zahvalnost za doprinos na obrani hrvatskog naroda, te dodaje kako je general Slobodan Praljak u ratu branio hrvatski narod, ali i sve druge narode u BiH.
- Dužnosnici splitske bolnice jučer rekli da postoje desetine pisama gdje je Praljak tražio da se tamo liječe Bošnjaci. Nakon što je zadnji pokušaj da se istina prizna propao, Praljak je jučer napravio herojski čin, sokratovski čin suočen s nepravednom osudom. Sokrat je tako prije smrti svojim tužiteljima rekao "suci i tužitelji, ja sad idem u smrt, a vi nastavljate živjeti, tko će bolje proći, Bog zna". Mi znamo tko je bolje prošao jer je Sokrat ušao u povijest, a oni su ostali u prošlosti. Tako će i Praljak biti heroj – naglasio je Ljubić. Spreman je, dodaje, izraziti sućut svim žrtvama.
- Spremni smo i na oprost, ali nema pomirenja s onima koji nam danas oduzimaju slobodu, nema mirenja s postojećim stanjem u BiH, hrvatski narod je privržen svojoj zemlji BiH, ja uvjeravam sve da ćemo mi naći načina da se izborimo za hrvatska prava u bih, hrvatska konstitutivnost ne može biti oduzeta. Hrvatska republika Herceg-Bosna je ugrađena u temelje BiH, Hrvati koji su tri puta spašavali BiH, je i danas četvrti put pokušavaju spasiti nastojeći je urediti kao funkcionalnu državu tri konstitutivna naroda – zaključuje Božo Ljubić.
Željko Raguž kaže kako se nakon zatvaranja rada Haškog suda može zaključiti da je primjenjivao različite standarde kad su pitanju zločini u BiH, a taj stav je potkrijepio brojkama.
- Razmjeri etničkog čišćenja na području Republike Srpske su 586 tisuća Bošnjaka i Hrvata, s područja pod nadzorom Armije BiH protjerano 529 tisuća Srba i Hrvata, a područja pod nadzora Hrvatskog vijeća obrane protjerano 112 tisuća Srba i Bošnjaka. Kada je u pitanju hrvatsko bošnjački sukob, s područja pod nadzorom HVO protjerano je ili napustilo 52 tisuće Bošnjaka, a s prostora od pod nadzorom bošnjačke vojske 170 tisuća Hrvata – kaže Raguž.
Haški kazneni sud nije primjenjivao iste standarde kada je u pitanju etničko čišćenje i progon stanovništva, te udruženi zločinački pothvat, dodaje on.
- Ni kod postupanja s ratnim zarobljenicima sud nije primjenjivao iste standarde. Poznato je da su logori za Bošnjake bili na Heliodromu, Gabeli, Dretelju, ali nije poznato da su pod nadzorom Armije BiH bili logori u Konjicu, Jablanici , Bugojnom i na još 331 lokaciji za Hrvate u BiH. Presudom je hrvatskom narodu poslana poruka da odustane od ideje Herceg Bosne za koju kaže da je ideja ravnopravnosti Hrvata s Bošnjacima i Srbima – smatra Raguž.
Jučerašnju izjavu Bakira Izetbegovića ocijenio je kao pokušaj podjele hrvatskog društva na tamni i svijetli dio zaključivši da velikobošnjačka politička ideja egzistira od početak rata u BiH kao i velikosrpska ideja.
Na komentar kako su tijekom godina mnogi uglednici kritizirali politiku Franje Tuđmana prema BiH, a oni sad to ne rade, Raguž dodaje kako se Tuđmanov odnos prema BiH temeljio na ključnom zahtjevu Hrvata da budu ravnopravni s drugim narodima BiH.
- Imate niz svjedočenja koja pokazuju da postoji kontinuirani neprijateljski odnos bošnjačke elite prema Hrvatima. Tuđmanova politika u nekom dijelu je imala određenih manjkavosti i ne tvrdimo da je bila savršena, ali to je bio ključni odnos solidarnosti da se pomogne Hrvatima da budu ravnopravni – smatra Raguž. Ljubić dodaje kako je nesporno da su Hrvati obranili BiH te da bi stradanja Bošnjaka i Hrvata bi bila puno veća.