Nakon pucnjave u beogradskoj osnovnoj školi u kojoj je ubijeno devet osoba, od čega osmero djece, a i poteza masovnog ubojice iz Mladenovca dan poslije, koji je ubio osam osoba, cijela regija je u šoku. Krvavi događaj iz našeg najbližeg susjedstva nije ostavio ravnodušnim ni našu javnost. Mnogo se pitanja mota po glavama ljudi, od toga što može natjerati mladog čovjeka na ovakvu ekstremnu reakciju do pitanja sigurnosti (i) u našim školama.
Problemi mladih
Stručnjaci upozoravaju na mentalno zdravlje mladih i pritiske kojima su u modernom društvu izloženi. Sve više je djece koja su anksiozna, depresivna..., s manjkom radnih navika. Osobito je teško današnjim mladim generacijama koje su prošle pandemiju, online nastavu... Premalo je stručnjaka mentalnog zdravlja u odnosu na rastući broj problema. Da mladi danas imaju sve više problema, potvrđuje i broj poziva na Plavi telefon. Koordinatorica rada Plavog telefona Maja Kovačević za Buku je kazala kako prosječno svaki dan putem Plavog telefona imaju oko 100 poziva i razgovora, od čega je između 10 i 15 savjetodavnih razgovora. Nakon tragedije u Beogradu zaprimili su i određeni broj poziva djece koja su zabrinuta zbog tragičnog događaja i prestrašena da bi se sličan scenarij mogao dogoditi i kod nas. Zanimalo ih je i kako se mogu zaštititi i što mogu učiniti da se smire kada se osjećaju uznemireno i anksiozno. Mladi iz godine u godinu sve češće traže pomoć. Podaci pokazuju da je u 2023. godini broj poziva upućenih na Plavi telefon i razgovora, kao i prijava sumnji na nasilje, dva puta veći u odnosu na isto razdoblje 2022. godine. - Najčešći razlozi zbog kojih nam se djeca i mladi obraćaju jesu problemi s mentalnim zdravljem, a najčešće teme o kojima razgovaraju jesu strah i anksioznost, depresivnost, usamljenost, samoubilačke misli i samoozljeđivanje - kazala je Kovačević. Osim tema iz oblasti mentalnog zdravlja, česta tema razgovora jesu i nasilje i zlostavljanje, pri čemu je najzastupljenije fizičko i emocionalno nasilje, kao i nasilje na internetu.
Sve više ih traži pomoć
Zabrinjavajuće je da je sve više mladih koji imaju problema s anksioznošću, depresijom, samoozljeđivanjem, pa i mislima i idejama o samoubojstvu. - Od početka pandemije do danas primjetno je da se sve više osoba obraća savjetnicima Plavog telefona kako bi razgovarale upravo o ovoj temi. Usporedbe radi, svake godine od početka pandemije bude i do šest puta više razgovora o ovoj temi u odnosu na razdoblje prije pandemije. Također, važno je napomenuti da je u prethodnih pola godine primjetno povećanje broja razgovora u kojima pozivatelji navode da imaju misli o samoubojstvu i tendencije. U navedenom razdoblju broj poziva s ovom temom bio je tri puta veći u odnosu na prijašnje mjesece i u prosjeku savjetnici zaprime jedan do dva poziva sa samoubilačkim mislima tijekom radnog vremena - istaknula je Kovačević. Zaključuje da su današnje generacije drugačije u odnosu na prijašnje, ali i da je to prirodno i za očekivati s obzirom na to da se i društvo razvija i napreduje te da je većina stvari drugačija. Možda neke stvari odrasli ne mogu razumjeti, dodaje, ali svakom djetetu, bez obzira na razdoblje u kojem odrasta, potrebni su ljubav, pažnja, sigurnost: - Vrlo je važno da se odrasli zanimaju za potrebe djece i mladih, da se otvoreno razgovara s njima, da ih se pita kako su, kakva su njihova razmišljanja, želje, koji su njihovi strahovi, ali, osim toga, važno je djeci od početka postavljati jasne granice kakvo ponašanje je dopušteno, a kakvo nije, pružiti im strukturu i biti dosljedan u odgoju jer im to pruža sigurnost - istaknula je. •