ne osjeća se pad

Cijena goriva niža gotovo pola marke, zašto ostale cijene ne idu "dolje"?

gorivo
Duško Jaramaz/PIXSELL
18.11.2024.
u 16:07

Iako je gorivo u BiH u proteklih godinu dana pojeftinilo za oko 0,40 KM po litri, u trgovinama se ne osjeća pad cijena proizvoda koje građani kupuju. Naprotiv, mnogi proizvodi su čak i poskupjeli.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, eurodizel i benzin 98 su u studenom prošle godine koštali 2,80 KM po litri. Danas je za te iste vrste goriva, primjerice u Banjoj Luci, potrebno izdvojiti oko 2,40 KM.

Što se istovremeno događalo u trgovinama? Ništa što bi značajno obradovalo kupce. Od studenog prošle godine do rujna ove, za koji postoje posljednji podaci, poskupjeli su kruh, junetina, piletina, sir... Dio proizvoda je, barem prema statistikama, pojeftinio, ali uglavnom se radi o gotovo zanemarivim iznosima.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruge građana DON Prijedor, ističe da pad cijena goriva uvijek stvara zabludu kod ljudi.

"Na svjetskoj burzi cijena barela nafte znatno je pala. Cijene goriva kod nas mogu biti još niže od trenutnih. Istovremeno, sva opravdanja da drugi proizvodi neće pojeftiniti temelje se na tome da su proizvedeni u vrijeme kada je nafta bila skuplja," rekla je Marić za Nezavisne novine.

Dodala je kako se sve što se događa sve manje temelji na ekonomiji.

"Činjenice pokazuju da bi cijene sada mogle biti znatno niže. Dok god imamo politiku kakva jest, bez ograničenja, suočavat ćemo se s poskupljenjima i tek neznatnim pojeftinjenjima," pojašnjava Marić.

Što se tiče cijena hrane, napominje da postoji konkurencija, ali…

"To nas tjera da obiđemo deset trgovina kako bismo kupili deset artikala koji su taj dan jeftiniji. Trgovački lobi očito je najjači kod nas i on diktira sve što nam se događa," smatra Marić.

Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruga potrošača RS i predsjednik Udruge potrošača 'Zvono' Bijeljina, kaže da u Bijeljini ništa nije pojeftinilo. Štoviše, bilježe se suprotni trendovi.

"Iako su cijene goriva pale, sami vidimo da ništa drugo nije pojeftinilo u trgovinama, već je došlo i do poskupljenja određenih proizvoda. Na primjer, cijene konditorskih proizvoda su porasle," rekao je Vasilić za Nezavisne novine.

Dodaje da cijene peciva također rastu, što se najbolje može primijetiti na cijenama kifli.

"Sigurno je da netko profitira, a najviše država, jer kada cijene porastu, rastu i prihodi u proračun. Sami vidite koliki je rast proračuna. To nije zato što se nešto više proizvodi, već zbog inflacije. A što nas tek čeka kada dođe do poskupljenja struje?" pita Vasilić.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, ističe da su se cijene nafte u posljednjih godinu dana na svjetskom tržištu kretale između 70 i 85 dolara po barelu.

"Posebno u posljednjih šest mjeseci nije bilo 'udaraca' u vezi s cijenom barela, tako da oni koji dižu cijene svojih proizvoda, pravdajući to višom cijenom goriva, traže samo izgovor da to učine, a ne zato što je to stvarno stanje," kazao je Bečarević za Nezavisne novine.

Prema podacima Saveza samostalnih sindikata BiH, u listopadu je pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom iznosila 44,93 posto.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?