Traže se izmjene Zakona

Cijene zemljišta moraju određivati općine i gradovi

zemljište
26.07.2016.
u 10:00

Savez općina i gradova FBiH traži da se izmijeni i dopuni Zakon o stvarnim pravima u FBiH jer se njegovom primjenom nanosi velika financijska šteta jedinicama lokalne vlasti. Predstavnici općina i gradova jasno su poručili federalnoj Vladi kako su odredbe ovog Zakona prouzročile određene nedoumice, ali i probleme, kako ja naveo predstavnik grada Tuzla, kada je u pitanju određivanje cijene zemljišta.

Pravo vlasništva

“Kako cijena zemljišta predstavlja jedan od ključnih čimbenika za privlačenje investicija, gradonačelnici i načelnici izrazili su zabrinutost zbog zakonskih odredbi koje reguliraju ovo pitanje”, istaknuto je iz Saveza. Prema njihovu tumačenju, predstavnici lokalne vlasti traže da cijenu zemljišta određuju oni, a ne da se to digne na razinu FBiH, jer je to ključna stavka u privlačenju domaćih i stranih investicija i razvoja. Iz Ministarstva pravosuđa FBiH najavili su analizu dosadašnje primjene Zakona o stvarnim pravima u FBiH, tog “ustava o imovinskim pitanjima”, kako ga je nazvao zamjenik ministra Hidajet Halilović, naglašavajući koliki je stvarni značaj ovog zakonskog akta. Važeći Zakon o stvarnim pravima donesen je 2014. te je kao vrlo opsežan akt iziskivao usklađivanje mnogih drugih zakona s njegovim odredbama, primjerice, propisa o vodama kao javnom dobru, ali usklađivanje ni do danas nije završeno. Halilović je, kako je priopćeno iz Saveza, kazao “da su vrata Ministarstva i danas širom otvorena za zainteresirane strane u ovom procesu, među kojima su i lokalne zajednice, te je pozvao sve da se uključe u javnu raspravu kad zakon opet bude u proceduri”. Tko ima pravo na stjecanje i korištenje nekretnina i pokretnina te na njihovo raspolaganje? Kako će se riješiti pravo vlasništva nad zemljištem i pravo građenja? Kako riješiti pitanja založnog prava i zemljišnog duga? To su samo neka od pitanja zbog kojih je Vlada FBiH, još krajem prošle godine, formirala stručno radno tijelo koje čine predstavnici svih ministarstava, Uprave za geodetske i imovinskopravne poslove, Pravobraniteljstva i stručnjaci iz građansko-pravne oblasti. “Zadatak radnog tijela je uraditi analizu Zakona o stvarnim pravima uz sagledavanje problema koji su se pojavili u dosadašnjoj primjeni, kao i drugih zakonskih propisa čija je primjena uvjetovana Zakonom o stvarnim pravima”, stoji u zaključku.

Novi zakon i problemi

Problem je nastao zbog nedorečenosti zakona koji reguliraju vlasnička prava u području građevinskog i poljoprivrednog zemljišta. Zakon o stvarnim pravima, koji već treba mijenjati, stupio je na snagu 2014. i tada je nazvan povijesnim jer pravni propisi iz ove oblasti nisu kodificirani još od vremena vladavine Austro-Ugarske Monarhije u BiH. Novim, dorečenim, zakonom prvi put bi se nakon više od stotinu godina na jedinstven način propisale norme i definirala sva stvarna prava nad pokretninama i nekretninama. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije