Studije pokazuju da cimet može sniziti razinu šećera u krvi, pomažući ljudima da izgube težinu i u borbi protiv dijabetesa.
Dijabetes postaje sve ozbiljniji problem. U potrazi za rješenjem, tržište nudi razne dodatake za pomoć u snižavanju razine šećera u krvi no čini se da bi jedan od najučinkovitijih mogao biti – cimet.
Cimet učinkovito izvlači šećer iz krvi prenoseći ga od masnih stanica prema mišićima gdje se može sagorjeti vježbanjem.
Kada jedemo ugljikohidrate, naše tijelo ih razgrađuje u šećer, tako da se mogu transportirati u krvotok. Ti se šećeri mogu odmah sagorjeti ili se mogu pohraniti kao glikogen u mišićima ili pretvoriti u mast. Međutim, problemi nastaju ako vaša krv redovito sadrži previše šećera. Kada razina šećera u krvi skoči, vaše tijelo proizvodi inzulin kako bi pokrenulo proces skladištenja. Međutim, s vremenom se odgovor na inzulin može smanjiti, što otežava kontrolu razine šećera u krvi.
Kako cimet djeluje
Studije pokazuju da za ljude u fazi predijabetesa 12-tjedna kura suplementacije cimetom može poboljšati otpornost na glukozu i usporiti napredovanje dijabetesa.
Druga studija pokazuje da unos jednog, tri ili šest grama dnevno može smanjiti serumsku glukozu, trigliceride, LDL kolesterol i ukupni kolesterol kod osoba s dijabetesom tipa 2. To sugerira da uključivanje cimeta u prehranu osoba s dijabetesom tipa 2 može smanjiti čimbenike rizika.
Učinci nisu ograničeni na one koji već imaju dijabetes. Hoćemo li se udebljati ili ne, često ovisi, do određenog stupnja, o tome kako skladištimo energiju. Kada se šećeri pretvaraju u mast, možemo prebrzo nabiti kilograme. Međutim, ako je pohranjen u našim mišićima, jednostavno se sagorijeva u energiju.
Cimet djeluje gotovo na isti način kao i tjelovježba – posebice trening otpora – jer gura šećere prema mišićima gdje se mogu sagorjeti, a ne prema masnim stanicama.
Kako uzimati cimet
Za najbolji učinak možete ga jednostavno dodati u najčišćem obliku posipajući pola žličice dnevno po žitaricama ujutro. Redovita doza od pola pune žličice može biti dovoljna da značajno utječe na razinu glukoze u krvi. Međutim, postoje stvari na koje treba pripaziti; velik dio istraživanja je nesiguran i ne postoje konačni dokazi o tome koliko dobro funkcionira.
Dolazi u dva oblika. Prvi se zove cassia koji je jeftiniji i manje učinkovit, a drugi je Ceylon koji je skuplji i kvalitetniji. U visokim razinama može postati toksičan – osobito Ceylon. Neke se komponente mogu nakupiti u jetri i uzrokovati probleme onim ljudima koji su osjetljivi na njih.
Uvijek je bolje biti siguran nego žaliti i kontrolirati doze. Važno je držati se porcija koje ne premašuju pola žličice, a ako ste ga dosljedno koristili, možda bi bilo dobro da napravite pauzu kako biste svojoj jetri dali priliku da se oporavi. Trudnice trebaju biti posebno oprezne s uzimanjem velikih doza.
Sve u svemu, dakle, postoji dovoljno dokaza koji ukazuju na pozitivnu korelaciju između cimeta i zdravlja. Međutim, nikada ne može zamijeniti dobrobiti zdrave prehrane i dobrog režima tjelovježbe. Kao i mnogi dodaci prehrani, ovo je nešto što bi trebalo ići ruku pod ruku – a ne zamijeniti – općenito zdrav pristup životu.
Uvijek potražite savjet svog liječnika ili drugog kvalificiranog pružatelja zdravstvene skrbi za bilo kakva pitanja vezana uz zdravlje te prije uvođenja bilo kakvih dodataka u svoju prehranu.