U kućanstvu smo, u prosjeku, okruženi sa 60 različitih kemikalija iz sredstava za čišćenje, namještaja, tepiha, podova. One utječu na našu hormonalnu ravnotežu, neurološki i krvožilni sustav, na naše reproduktivne i dišne organe.
S druge strane, domovi naših baka i prabaka sjali su i blistali i bez kemikalija. Dapače, bili su možda i čišći nego naše kuće danas. Nije ovo poziv na izbacivanje industrijskih sredstava za čišćenje iz kuće, no zašto ne probati i alternativu, i barem povremeno prednost dati sodi bikarboni, limunu, octu...?! 24sata.hr otkriva i druge ekonovotarije koje bi vas mogle oduševiti.
Indijski orah plod je drveta Sapindus mukorossi, poznat još i kao aritha, te u Indiji i Nepalu od pamtivijeka služi kao sredstvo za pranje.
Pere odjeću, ali i površine u kućanstvu, voće i povrće, Indijke njegovom otopinom peru čak i kosu. Ovaj orah, koji nije isto što i indijski oraščić za prehranu, u doticaju s toplom vodom stvara prirodnu sapunicu, koja će odjeću oprati jednako dobro kao bilo koji konvencionalni deterdžent.
Dostupan je i u našim trgovinama, cjenovno jednako isplativ, a ekološki i za zdravlje mnogo isplativiji od industrijskih sredstava. Za jedan ciklus pranja rublja u perilici potrebna su tri-četiri oraha, ovisno o zaprljanosti, koja se stavljaju u platnenu vrećicu dobivenu u pakiranju oraha. Vrećica ide izravno u bubanj perilice i pere rublje na svim temperaturama. Nije potreban niti omekšivač, a ista doza oraha može oprati dvije perilice odjeće. Indijski orah nema baš nikakav miris, pa mirisati neće niti odjeća niti će se voda pjeniti u pranju. Zato se na platnenu vrećicu može nakapati eterično ulje po želji, pa će odjeća mirisati. Dvaput upotrijebljen, orah se baca u otpad, još bolje u biootpad. Pokušajte s kupnjom manjeg pakiranja, dajte “indijskoj sapunici”, kako je ondje zovu, šansu, a najveću šansu dajte Zemlji, koja ostaje i našoj djeci na korištenje.
Nekoliko oraha može se prokuhati pet minuta u vodi, koja će, ohlađena, služiti i za čišćenje površina, pranje voća i povrća, ispiranje kose za sjaj i čvrstoću. Kao sredstvo za pranje rublja pogodan je za sve one koji imaju problema s kožom i reagiraju na agresivna sredstva.
Od tri do pet vrećica crnoga čaja, ovisno o tome koliko je drveni pod taman, skuhat ćemo kao uobičajeni čaj i izliti ga u kantu s vodom za pranje podova. Osim što ima antibakterijska svojstva, crni čaj podovima daje sjaj. Možda vam se prijatelji nasmiju i na ovu “novotariju”, poznatu u nekim državama stoljećima, no osim što ćete biti zadovoljni čistoćom ovako opranih podova, zadovoljstvo ćete osjetiti i onda kad u školjku budete izlijevali čaj umjesto kemikalija.
Kriška limuna savršeno će skinuti hrđu u kupaonici nastalu na rubovima umivaonika, instalacija ili kade, a alkoholni ocat kamenac. Dovoljno je kriškom limuna natrljati smeđe zahrđale površine, ostaviti ih tako dva sata i odstraniti krpom, odnosno starom četkicom za zube. Kamenac na slavinama i oko njih povremeno možemo ukloniti tako da slavinu omotamo tankom krpom ili toaletnim papirom, zalijemo alkoholnim octom, ostavimo sat vremena pa isperemo.
Mješavina šalice octa i vode u bočici s raspršivačem odlično će očistiti i prozorska stakla, a u drugoj prskalici možemo izmiješati šalicu octa, vode, žličicu limunske kiseline i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca. Tako ćemo dobiti otopinu za čišćenje i dezinfekciju kuhinjskih radnih ploha.
A posuđe u perilici barem ponekad možemo oprati mješavinom deterdženta iz kućne radinosti - dvije šalice sode bikarbone, pola šalice kuhinjske soli i pet žlica limunske kiseline. U pretinac za deterdžent stavljate dvije žlice mješavine. Sodom bikarbonom možete izribati i kadu te umivaonik, daske za rezanje, ali i otopiti kamenac u posuđu.