Istraživanje je provedeno CATI metodom, anketirano je 1.200 građana, što je reprezentativan uzorak na razini cijele države.
U slučaju raspisivanja referenduma za ulazak Bosne i Hercegovine u Europsku uniju, za članstvo bi glasovalo 71,2 posto ispitanih odnosno sedam od deset građana. Ulazak u EU bi podržalo 83,8 posto ispitanika u Federaciji BiH, 48,3 posto u Republici Srpskoj i 75,1 posto u Brčko Distriktu.
Postotak podrške kod ispitanika iz Federacije BiH i Republike Srpske smanjen je za oko dva posto u odnosu na prošlu godinu, a blagi porast podrške ulasku u Europsku uniju od 3,6 posto zabilježen je kod ispitanika iz Brčko Distrikta BiH.
Tri najvažnija razloga podrške članstvu u Europoskoj uniji su sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala (35,1 posto), garancija trajnog mira i političke stabilnosti (32,3 posto) i poštivanje zakona i propisa (19,9 posto). Najvažniji razlozi ispitanicima koji ne podržavaju ulazak BiH u EU su veći troškovi života i porezi (43,7 posto), prevelika centralizacija (13,7 posto), iseljavanje stanovništva (12,8 posto), gubitak raznolikosti kultura (12,5 posto) i povećanje birokracije (7,5 posto).
Kandidatski status i donošenje odluke EU o početku pristupnih pregovora sa BiH zadržali su optimizam među građanima, pa najveći broj ispitanika, njih 39,6 posto, smatra da će BiH ući u EU za najviše deset godina, dok je ukupan postotak onih koji smatraju da BiH nikada neće ući u EU u padu (24,4 posto). Među ispitanicima je nastavljen trend rasta mišljenja da europski put BiH nema alternativu, što smatra 53,9 posto građana. Većina ispitanika (54,6 posto) očekuje da bi nakon ulaska BiH u EU, životni standard građana bio značajno bolji. Ispitanici u najvećem postotku (45,3 posto) smatraju i da će EU učvrstiti unutarnje odnose i nastaviti proširenje. Prema mišljenju najvećeg broja ispitanika (42,2 posto), najveću korist od ulaska BiH u EU će imati mladi. I dalje su na drugom mjestu političari, potom slijede poduzetnici te studenti i istraživači, dok će prema mišljenju ispitanika, najmanje koristi imati poljoprivrednici.
Najviše ispitanika (34,4 posto) smatra da politizacija procesa u najvećoj mjeri otežava integraciju BiH u EU, a razlog koji kod ispitanika bilježi rast je unutarnje stanje u EU (13,6 posto). Građani nastavljaju prepoznavati reforme kao neophodne za unapređenje svakodnevnog života, a prema mišljenju svakog drugog građanina (41,6 posto) najpotrebnija reforma je borba protiv korupcije.
Najveći broj ispitanika (59 posto) i dalje prepoznaje Europsku uniju kao najvećeg donatora Bosni i Hercegovini.
Istraživanje javnog mišljenja o stavovima građana o članstvu u EU i procesu integracije u Europsku uniju objavljeno je na web-stranici Direkcije.