Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak govorio je danas na high-level segmentu 31. zasjedanja Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih naroda koje se održava u Ženevi.
Ministar Crnadak je tijekom obraćanja članovima UNHRC-a između ostalog naglasio posvećenost BiH principu poštivanja ljudskih prava i fundamentalnih sloboda kroz jačanje demokracije, multikulturalnog dijaloga i poštivanja etničkih, kulturalnih i vjerskih različitosti, te govorio o aktivnostima BiH na polju ljudskih prava u proteklom jednogodišnjem razdoblju.
Crnadak je istaknuo prošlogodišnje uspješno šestomjesečno predsjedavanje BiH Komitetom ministara Vijeća Europe, aktivnosti na planu edukacije i podizanja javne svijesti o zaštiti ljudskih prava kao i aktivnosti u oblasti ravnopravnosti spolova i jačanja uloge žena.
Posebno je istaknuo činjenicu da je BiH jedna od šest zemalja svijeta koje su usvojile i implementirale Drugi akcijski plan za implementaciju Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 „Žene, mir i sigurnost“.
Crnadak je izrazio podršku BiH univerzalnim instrumentima za borbu protiv međunarodnog terorizma koji su razvijeni u okviru sustava UN-a, s posebnim naglaskom na sprečavanje terorizma koje se odnosi na strane terorističke borce.
Govoreći o aktualnoj migrantskoj krizi ministar Crnadak je naglasio da je BiH ne zaboravljajući osobna iskustva iz prošlosti spremna pomoći, uz ocjenu da je osim organiziranog zajedničkog odgovora na krizu za njeno trajno rješenje potrebno riješiti uzroke nastanka krize, odnosno riješiti uzroke nastanka krize u zemljama izvorima migracija. S tim u vezi je upozorio i na problem trgovine ljudima.
Crnadak je također izrazio podršku BiH provođenju Agende 2030 i naglasio da je naša zemlja svoju posvećenost promociji održivog, efikasnog i stabilnog privrednog rasta i dostizanja pravednog socijalnog okruženja kroz funkcionalne demokratske institucije potvrdila mnogo puta, te kao primjer naveo usvajanje Reformske agende za BiH za period od 2015. do 2018. godine.
Crnadak je članove Vijeća za ljudska prava UN-a upoznao da je BiH 15. veljače 2016. godine podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji, što, kako je rekao, predstavlja jednu od glavnih prekretnica za BiH i njene građane i naglasio opredijeljenost vlasti u BiH za nastavak reformskog procesa.