Kako je Mioković kazao, Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine je dužno odgovoriti kako se to dogodilo, prenosi klix.
"Ako je sve sukladno zakonima naše zemlje, možemo reći kako je njihov boravak u Bosni i Hercegovini zakonit, ali je li to dovoljno", pitao je Mioković.
Napomenuo je kako su u bici na Kozari sudjelovali borci iz svih dijelova bivše Jugoslavije te kako je najviše stradao goloruki narod, pretežito srpski.
"S obzirom na tu činjenicu, ali i činjenicu kako sve vojske u regiji kažu da baštine tradiciju antifašizma, Vojska Srbije nema ništa veće moralno pravo od bilo koje druge vojske u okruženju obilježavati bitku na Kozari. To bi bilo isto kao kad bi OS BiH defilirale kroz Kragujevac u povodu godišnjice streljanja kragujevačkih đaka u Drugom svjetskom ratu", konstatirao je.
Dakle, mišljenja je Mioković, moralno pravo glasi: Ili dopustiti svim vojskama u okruženju da obilježavaju sve događaje u svezi s tradicijom antifašizma ili omogućiti samo vojsci one zemlje na čijoj se teritoriji događaj i dogodio da ga obilježava.
"U konkretnom slučaju, ovo je pokušaj Srbije da uspostavi monopol nad antifašističkom tradicijom na ovim prostorima, a ono što je još opasnije jeste izraz teritorijalne pretenzije na BiH i to zemlje koja je jedina na svijetu osuđena za nesprečavanje genocida, i to genocida počinjenog nedaleko od mjesta po kojem sad njena vojska defilira. Šutnja međunarodne zajednice ovim povodom zabrinjava, a na nama je da razinu opreza dignemo još više", poručio je Mioković, priopćili su iz NS-a.