Ali i za podsjećanje na borbu koja se danas vodi - borbu protiv zaborava. Dok su nekadašnji hrvatski bojovnici, njihove obitelji i brojni građani odavali počast poginulim herojima postojala je i jasna poruka - borba za očuvanje sjećanja na herojsku prošlost i na sve žrtve koje su bile potrebne za izgradnju slobodne Hrvatske i BiH. Ova postrojba utemeljena je 29. prosinca 1993. godine odlukom vojnog vodstva Hrvatske Republike Herceg Bosne, odnosno Glavnog stožera HVO-a, a u nizu operacija stekla je reputaciju jedne od najelitnijih vojnih postrojbi u BiH. Više od 5000 branitelja prošlo je kroz njezine redove, a brigada je sudjelovala u brojnim ključnim operacijama koje su osigurale oslobađanje velikih dijelova teritorija. Od prvih akcija u 1994. godini, uključujući borbe na Kupresu, Livanjskom polju i Glamoču, do kasnijih operacija koje su uključivale oslobađanje Jajca i Mrkonjić Grada, Druga gardijska brigada HVO-a bila je nezaobilazan čimbenik u osiguravanju sigurnosti i slobode naroda.
Uloga HVO-a
Tijekom rata brigada je izgubila 163 pripadnika, a brojni drugi su ranjeni. Brigada je sudjelovala u mnogim velikim vojno-strateškim operacijama. Pobjede koje je brigada postizala bile su rezultat izvrsnog ustroja i discipline, ali i nesebične hrabrosti svih njezinih pripadnika. Mnogi od njih dali su svoje živote za domovinu, a njihove žrtve nikada neće biti zaboravljene. Rat je bio okrutna borba za preživljavanje, no Druga gardijska brigada HVO-a uspjela je izdržati iako su mnogi branitelji platili najvišu cijenu. Ratni zapovjednik ove brigade, general Stanko Sopta, istaknuo je u obraćanju važnost odavanja počasti suborcima koji su žrtvovali živote, a uz to i vođenja nove bitke. Bitke protiv zaborava i iskrivljavanja istine o Domovinskom ratu, ulozi HVO-a i Hrvata u BiH. - Danas su nova bespuća, pitanja je napretek, a odgovora sve manje. U zaborav nas tjeraju higijeničari duga. Pokušavaju nam oduzeti sjećanja, napisati lažnu povijest. Stari su to mrzitelji. I našim roditeljima su to radili. Svako okupljanje ovdje ispred kapelice sv. Ivana Krstitelja borba je protiv zaborava - rekao je Sopta. Zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić, koji je i sam bio pripadnik ove gardijske brigade, čestitao je svim braniteljima i njihovim obiteljima 31. obljetnicu osnutka. - Nedavno, na obilježavanju oslobađanja livanjske bojišnice, prisjetili smo se tih trenutaka, kada je u drugoj polovini 1994. godine brigada bila u akcijama oslobađanja Kupresa, Livanjskog polja, Glamoča, a poslije je nastavila dalje prema Jajcu i Mrkonjić Gradu. Važno je reći da, kada je formirana, brigada je radila na ustroju i brigadnim operativnim akcijama, što je poslije rezultiralo učinkovitosti pri oslobađanju velikih dijelova teritorija - kazao je Galić te dodao kako je mnogo truda uloženo da se brigada osposobi za akcije koje su uslijedile nakon ustroja.
Muzej će biti izgrađen
Osvrnuo se na izgradnju Muzeja HVO-a koji će biti smješten u ovoj mostarskoj vojarni. - Radimo na muzeju i nećemo stati dok ga ne završimo te osposobimo da dostojno predstavlja HVO - poručio je Galić. General-bojnik Ivica Jerkić osvrnuo se na ratni put Druge gardijske brigade HVO-a. - Danas ovdje iskazujemo pijetet žrtvi poginulih pripadnika brigade, njih čak 163. Danas je i dan kad se trebamo prisjetiti i jasno kazati da je ova brigada bila elitna postrojba, postrojba koja je u vojnom smislu bila iznimno učinkovita i sposobna, sposobna djelovati i izvršavati i obrambene i napadne operacije - naglasio je Jerkić. Ratni zapovjednik Prve gardijske brigade general Željko Glasnović posvijestio je da je golema uloga Hrvata iz Bosne i Hercegovine u obrani hrvatske države, ali i očuvanju slobode u BiH. - Imate kenotaf (spomenik) u crkvi svete Mati Slobode na Jarunu u Zagrebu na kojemu su ispisana imena svih poginulih branitelja u Domovinskom ratu. Pedeset posto su poginuli iz HVO-a, a pola poginulih u Hrvatskoj vojsci podrijetlom je iz BiH. Ovo ovdje su srca i pluća Hrvatske, tu su rođeni junaci. Da nije poginulih branitelja mi bismo danas živjeli u trećoj "srboslaviji" - rekao je Glasnović.