termoelektrane na Balkanu

EU usvojila strožije standarde za ograničenje zagađenja

01.05.2017.
u 14:00

Dok se vlasti u BiH svim silama trude da odgode ugradnju opreme kojom bi smanjili prekomjerno zagađenje iz termoelektrana, Europa je jučer usvojila još strožije standarde kojim će dodatno zaštititi zdravlje i živote svojih građana.

Europska unija je jučer (28. travnja 2017.) odobrila ažurirani set obvezujućih standarda za termoelektrane, koji uključuju nove, strožije granice za ograničenje zagađenja.

Usvojeni Standardi, poznati kao LCP BREF(1), se nažalost ne odnose na emisije CO2 i ostale emisije stakleničkih plinova, te stoga ne pomažu zemljama da ispune svoje obveze prema Pariškom sporazumu. Ipak, nakon provedbe, oni će dodatnim ograničavanjem emisija sumpordioksida, prašine, dušikovih oksida, hlorovodika, vodikovog fluorida i žive, spriječiti hiljade prijevremenih smrti uzrokovanih onečišćenjem zraka iz termoelektrana na ugalj(2).

Nekoliko zemalja Zapadnog Balkana je već propisalo korištenje EU BREF standarda u svom zakonodavstvu kao osnovu za izdavanje okolišnih dozvola. Kao rezultat toga, onog momenta kada se novi standardi objave u Službenom listu EU, oni će se morati primjeniti na novim postrojenjima u većini zemalja u regiji(3). Stoga, vlade u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji - gdje će ažurirani BREF najvjerojatnije utjecati na planove za nove termoelektrane na ugalj(4) - trebaju revidirati te planove kako bi se osiguralo da su projekti doista u skladu sa novim standardima i ponovno razmotriti projekcije za te investicije zbog mogućih negativnih financijskih implikacija.

"Vlade širom zapadnog Balkana hitno trebaju revidirati svoje planove za nove termoelektrane. Ukoliko se ti planovi na vrijeme ne usklade s novim standardima, u roku od nekoliko godina pojavit će se potreba za dodatne investicije što će umnogome ugroziti isplativost projekta", izjavila je Ioana Ciuta, Koordinatorica na programu energija u CEE Bankwatch Network.

"Nijedan od projekata novih termoelektrana na ugalj u regiji nisu u svom planiranju uzeli u obzir ove nove standarde. Činjenica je da bi bilo mnogo jeftinije da se dizajn projekta prilagodi sada, nego da se mora izvršiti rekonstrukcija za nekoliko godina", dodala je Pippa Gallop, stručni suradnik CEE Bankwatch Network.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije