seminar

Euroatlantske integracije od iznimnog značaja za BiH

asdss
21.03.2017.
u 13:35

- Rose-Roth seminar Parlamentarne skupštine (PS) NATO-a i zasjedanje Posebne skupine PS NATO-a za Mediteran i Bliski istok pod nazivom "Zapadni Balkan: tranzicijski izazovi, europske težnje i povezanost s regijom MENA", od iznimne je važnosti za Bosnu i Hercegovinu i predstavlja podršku euroatlantskim integracijama naše zemlje, istaknuli su danas neki od sudionika ovog skupa.

Organizatori trodnevnog seminara koji je počeo danas u Sarajevu su PS NATO-a i Parlamentarna skupština BiH (PSBiH).

Skupu prisustvuje oko 130 sudionika, između ostalih, iz država članica PS NATO-a, pridruženih članica PS NATO-a, članica Posebne skupine PS NATO-a za Mediteran i Bliski istok te zemalja regije.

Također, u radu skupa sudjeluju i službenici iz institucija BiH, Federacije BiH i Republike Srpske.

Predsjedatelj Zastupničkog doma PSBiH Šefik Džaferović izjavio je da današnji događaj vidi kao vrstu podrške BiH na njenom europskom i NATO-putu, jer su dva osnovna vanjskopolitička cilja naše zemlje članstvo u EU i NATO-u.

- To je u interesu svih građana BiH i svih dijelova naše zemlje - istakao je, dodajući da je stoga bitno da BiH što bolje i što prije ispunjava sve uvjete na europskom i NATO-putu.

Podsjetio je da BiH ima odobren Akcijski plan za članstvo u NATO-u (MAP), koji je uvjetovan knjiženjem nepokretne vojne imovine.

- Međutim, taj proces ne ide u svim dijelovima BiH onako kako bismo očekivali, ali postoje odluke sudova koje će pomoći ovom procesu - kazao je Džaferović.

Također, naglasio je da je članstvo u EU i NATO-u bitno, ne samo zbog političkih, ekonomskih, sigurnosnih i socijalnih razloga već i zbog toga što bi se članstvom u EU i NATO-u, u BiH i zemljama zapadnog Balkana relaksirali ukupni odnosi, relativiziralo pitanje granica, a ukupan život bio bi bolji.

Ministrica obrane BiH Marina Pendeš kazala je da je seminar idealna prilika da zajedno s predstavnicima PS NATO-a razmijene mišljenja, gledišta i očekivanja, kao i kritike i samokritike, s obzirom na to da se tu nalaze i predstavnici zemalja koje nisu članice NATO-a.

- Očekujem da će kroz rasprave ovih nekoliko dana, članovi PS NATO-a imati cjelokupniju i jasniju sliku stvarnog stanja u BiH, ali i potrebe da BiH postane članica NATO-a - istakla je.

Ministrica obrane postavila je pitanje da li za EU i NATO postoji druga alternativa, ukoliko zemlje i ostale zemlje zapadnog Balkana ne budu dio ovih asocijacija te konstatovala da je u zajedničkom interesu da "BiH, koliko sutra, bude članica EU i NATO-a".

Veleposlanica Švicarske u BiH Andrea Rauber Saxer napomenula je da, iako ova zemlja nije članica NATO-a, daje podršku današnjem seminaru, jer su aktivni sudionici u PS NATO-a i Partnerstvu za mir.

- Podržavamo dijalog  članova parlamenta i političara, jer je to garancija za mir i stabilnost - kazala je veleposlanica.

Istakla je da se značaj ovog seminara ogleda i u tome što, ne samo da podržava dijalog unutar BiH već i napore ka održavanju mira u cijeloj regiji i svijetu.

- Parlamentarci imaju veliku odgovornost u promicanju mira i sigurnosti kroz svoju retoriku - naglasila je i izrazila zadovoljstvo što današnjem skupu prisustvuje veliki broj delegacija i pojedinačnih sudionika koji su spremni razgovarati o izazovima i rješenjima.

Predsjedatelj Zajedničke komisije za obranu i sigurnost BiH Sifet Podžić smatra da je seminar važan za BiH, posebno u trenutku kada su neki iz vladajuće koalicije počeli spominjati samo europski, ali ne i NATO-put BiH, a sve zbog unutarnjih problema i neslaganja.

Po njegovom mišljenju, na prvo mjesto potrebno je staviti pitanje NATO-integracija, a zatim integracije u EU, a razlog tome je sigurnost.

- U protivnom, tu sigurnost nećemo imati za koga stvarati ukoliko se nastavi egzodus mladih ljudi iz BiH - smatra Podžić, uz zaključak da "proces globalizacije pokazuje svoje zube" te da u tim napadima stradaju mladi i nezaštićeni ili oni koji se deklariraju kao neutralni.

- Euroatlantski put je neizbježan za BiH i ovaj skup je podrška njenim euroatlantskim integracijama - dodao je.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije