Nakon dugotrajnih pregovora jučer je konačno parafiran Sporazum između Bosne i Hercegovine i Europske unije o operativnim aktivnostima koje provodi Europska agencija za graničnu i obalsku stražu (FRONTEX), piše Večernji list BiH.
Slijedi primjena u praksi
Sporazum koji su parafirali Mirko Kuprešaković, šef bh. tima za pregovore s Frontex-om i direktor Granične policije BiH i Henrik Nielsen, direktor za Schengen, granice i vize u Generalnom Direktoratu za migracije i unutarnje poslove Europske komisije, uskoro će biti i službeno potpisan i potvrđen, nakon čega slijedi njegova primjena u praksi. No, i to bi moglo potrajati, ako je suditi po izjavi ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.
- Ministarstvo sigurnosti je uradilo sve što je u našoj moći. Vi znate da sam predložio da to ide po žurnoj proceduri, što je dobilo podršku u Vijeću ministara. Međutim, parlamentarci su odlučili ići drugim putem. Nisam ja netko tko se miješa u zakonodavnu vlast, već sam netko tko predlaže zakonodavnoj vlasti da usvoje neki zakon. Očigledno ćemo ići malo dužem putom, ali na kraju, očekujem da bude usvojen, jer je to još jedan od prioriteta na našem putu ka EU. Kada bude usvojen zakon o graničnoj kontroli, maltene sve obveze koje treba uraditi Ministarstvo sigurnosti, a tiče se europskog puta, bit će ispunjeni. Samim tim, Ministarstvo završava svoj posao, koji se konkretno tiče europskog puta. Zašto nije usvojen, nije pitanje za mene, kazao je Nešić. U svakom slučaju, završetak pregovora i parafiranje Sporazuma predstavlja važan korak naprijed na europskom putu BiH ali i u kontekstu jačanja operativnog partnerstva između Frontex-a i Granične policije BiH. Nakon što je BiH prošle godine uspostavila punu saradnju s Agencijom EU za suradnju u provedbi zakona (EUROPOL), Ministarstvo sigurnosti BiH i policijske agencije ovim činom će napraviti drugi važan iskorak u europskim integracijama i pristupanju europskom policijskom i sigurnosnom sustavu. Od praktične primjene sporazuma s Frontexom se puno očekuje. Prvenstveno kada je u pitanju nadzor državne granice, gdje će pripadnici Frontexa, dobro obučeni i opremljeni, značajno pomoći Graničnoj policiji Bi u suzbijanju ilegalnih migracija. Poznato je da Granična policija BiH ima kronični problem nedostatka kadrova, zbog čega se i međudržavna granica sa Srbijom, odakle dolazi najveći broj ilegalnih migranata, smatra izuzetno poroznom. Zahvaljujući jučer parafiranom sporazumu pripadnici Frontexa moći će obavljati zahtjevne poslove s bh. graničarima i policijom u širem pograničnom pojasu. EU već ima potpisane slične sporazume s drugim zemljama regije, od kojih su mnoge na tzv. balkanskoj ruti krijumčara ljudi. Zbog toga je BiH smatrana najslabijom karikom u naporima da se suzbiju ilegalne migracije prema EU.
Nadzor, poništavanje viza
Ako primjena sporazuma bude dosljedna, brojke ilegalnih migranata koji se preko BiH prebacuju u zemlje EU trebao bi značajno opasti. Granična policija BiH u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska granice u prvih devet mjeseci ove godine otkrila je 9600 osoba. Na ulazu u zemlju otkriveno je 3817, a na izlazu iz BiH 5783, što je povećanje za 10,1% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Najviše otkrivenih osoba bili su državljani Sirije, Turske, Afganistana, Maroka i Pakistana. Službi za poslove sa strancima za devet mjeseci 2024. prijavljena su 21.143 nezakonita migranta, što predstavlja smanjenje za 16% u odnosu na isto razdoblje 2023., kada je bilo prijavljeno njih 25.174. Prema podatcima IOM-a, prikupljenim na uzorku od 558 migranata, prosječna duljina boravka na teritoriju BiH bila je 34 dana, minimalan broj dana bio je šest, a maksimalan 730. Za 2662 stranca, koji su otkriveni u nezakonitom boravku u BiH, za devet mjeseci ove godine izrečena je mjera protjerivanja s teritorija BiH, dok je 1409 osoba obuhvaćeno mjerom nadzora i 516 otkazivanja boravka, a za 131 stranca poništene su vize.