Savjet

Evo kako provjeriti koliko vas aplikacije koje koristite špijuniraju

22.08.2022.
u 17:00

Poznato je da nas različite internetske stranice prate dok surfamo. No, pitanje je koliko nas zapravo prate. Zanimljiv alat za iOS otkriva točno koliko internetske stranice i različite aplikacije prikupljaju podataka o korisnicima, bez njihovog pristanka.

Dovoljno je u bilo kojoj aplikaciji kopirati i otvoriti stranicu InAppBrowser.com. Kako je pojasnio autor alata, Felix Krause, radi se o jednostavnom alatu koji ispisuje koje se naredbe izvršavaju u JavaScriptu, prenosi Zimo.hr.

Krause ističe kako je alat namijenjen prvenstveno korisnicima iOS-a, ali ga mogu koristiti i korisnici Androida. Dovoljno je otvoriti aplikaciju koju želite analizirati, podijeliti InAppBrowser link unutar aplikacije (kao poruku prijatelju ili objavu na zidu) i kliknuti na link. Na ekranu će se ispisati izvještaj koji će nabrojati što dotična aplikacija radi u JavaScriptu.

No, Krause ističe kako njegov alat ne može otkriti baš sve izvršene JavaScript komande, kao ni pokazati praćenje u aplikaciji koje se provodi kroz sam kod aplikacije.

Testirao je alat na nekoliko popularnih aplikacija i došao do zanimljivih otkrića. Tako, primjerice, kad se u TikTok aplikaciji na iOS-u otvori bilo koji link, on se otvara u pregledniku unutar aplikacije. Što god korisnik radio na samoj stranici, TikTok bilježi sve što upisuje (uključujući lozinke, brojeve kartice i slično), ali i sve što dotakne na ekranu (kao što su linkovi ili naredbe).

Slično se događa i s Instagramom i drugim aplikacijama društvenih mreža.

Krause napominje da ne može znati što aplikacije rade s tim podacima koje prikupljaju. Iz TikToka su pojasnili kako taj kod koriste za “pružanje optimalnog korisničkog iskustva te uklanjanje greški i poboljšavanje performansi aplikacije”. Iz Mete su pak pojasnili da JavaScript koriste za “poštivanje privatnosti njihovih korisnika”.

Napominje i kako aplikacije mogu skrivati svoje JavaScript aktivnosti od njegovog alata, pa vjerojatno neće biti ispisane baš sve stvari koje rade. Pogotovo kod korisnika koji koriste iOS 14.3 i kasniji , jer je Apple uveo pokretanje JavaScript koda u posebnom, zatvorenom dijelu koda.

Korisnici koji žele izbjeći da ih aplikacije “prate” prilikom otvaranja vanjskih linkova u aplikacijama, mogu kopirati te linkove i otvoriti ih u Safariju. Naime, neke aplikacije nude opciju “Otvori u aplikaciji” i “Otvori u pregledniku”. Ako korisnik odabere otvori u pregledniku, izbjeći će praćenje kroz aplikaciju. Ako to nije moguće, trebalo bi kopirati i otvoriti link u nekom drugom pregledniku kao što je Safari ili Firefox pregledniku.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije