farma Spreča

Farma kod Kalesije proizvodi struju iz organskog otpada, evo kako teče cijeli proces

farma Spreča
N1
04.03.2024.
u 08:40

Kapacitet ovog postrojenja ne koristi se u potpunosti. Trenutna proizvodnja struje je na 50%. I to zbog otkupne cijene

U vrijeme taloženja za prirodu nesnošljvih količina otpada, nastanka brojnih ilegalnih deponija, kao i neadekvatnog odlaganja životinjskog otpada sa farmi - postoje i pozitivni primjeri kako svu tu nečistoću pretvoriti u čistu energiju. Tako je na farmi Spreča kod Kalesije pokrenuto postrojenje gdje se proizvodi električna energija iz bioplina, točnije iz organskog otpada.

Kada upalimo svjetlo nikada ne bismo pomislili da su možda u cijeli tijek nastanka električne energije uključene i krave. Naime, proces bioplinskog postrojenja u Kalesiji počinje ubacivanjem kravljeg gnojiva i ostalog životinjskog otpada u jamu za miješanje. Proces je automatiziran, pa je dovoljan samo jedan klik na aplikaciji da strojevi počnu s radom. Potom smjesa uz pomoć pumpne stanice završava u fermentorima koji su u centru cijelog procesa, javlja N1.

”Što se unutra događa, posredstvom zagrijavanja i miješanja izdvaja se bioplin koji je smješten u ovim gore membranama”, kaže Said Karić, direktor farme Spreča.

Bioplin iz svake od ovih kupola dolazi plinovodima upravo ovdje. Tu se nalaze motori, a ovdje potom nastaje električna energija.

Kapacitet postrojenja je 600 kilovata po satu. Važno je istaknuti, kažu iz farme, da ne dolazi do emitiranja CO2 u zrak.

Sve se kontrolira u ovoj prostoriji.

”Ovdje pratimo cijeli proces proizvodnje plina, fermentaciju, kako i plin šaljemo do generatora, a oni uz pomoć motora pretvaraju u električnu energiju. U slučaju problema što onda? U slučaju bilo kakvih problema surađujemo s našim serviserima iz Austrije i Italije’‘, naveo je radnik Edin Alibašić.

No, kapacitet ovog postrojenja ne koristi se u potpunosti. Trenutna proizvodnja struje je na 50%. I to zbog otkupne cijene. Naime, kako objašnjavaju iz farme Spreča, u predugovoru s Operatorom za obnovljive izvore energije, navedena je mnogo veća cijena od one po kojoj prodaju struju zbog nepotpisivanja konačnog ugovora.

”Ti preduugovori definiraju da imamo pravo potpisivanja ugovora i definiraju zajamčenu otkupnu cijenu 0,66 KM po kilovatu. Imamo problem s realizacijom tih ugovora. U tim okolnostima trenutno nemamo mogućnost proizvodnje 100% kapaciteta’‘, kazao je Said Karić, direktor farme Spreča.

Da se odredbe tog preduugovara poštuju, poručuju, ogromne količine otpada s drugih farmi i iz poduzeća bili bi pretvoreni u energiju. Mnogo otpada tako ne bi završilo na deponijama, a i bili bi uklonjeni i neugodni mirisi.

”U ovom postrojenju se mogu kao sirovina upotrebljavati proizvodi iz industrije. Npr. ako imate mlijeko i mliječne proizvode s isteklim rokovima, bez ikakvog problema može se koristiti kao sirovina. Zatim razne vrste aflatoksičnih proizvoda koja su kontaminirana. Zatim, razni proizvodi: džemovi, mermelade npr. U suštini bilo koja sirovina organskog porijekla koja je probavljiva u ovakvom vidu postrojenja”, naveo je direktor farme Spreča.

U cijelom procesu dolazi i do nastanka toplinske energije koja se koristi za potrebe ove farme. Farme, na kojoj se krave, osim što daju mlijeko, nalaze i na početku procesa proizvodnje struje iz obnovljivih izvora.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije