Ljubuška Gimnazija, monumentalna građevina koja desetljećima podučava i obrazuje mlade srednjoškolske naraštaje i priprema ih za završnu visokoškolsku izobrazbu i daljnji životni put, dobila je novi, ljepši i ugodniji unutarnji izgled. Završena je obnova njezina interijera, točnije obnova druge faze. Projekt cjelovite obnove počeo je još 2019. godine, kada je urađena prva faza, no zbog pandemije koronavirusa nije se moglo nastaviti dalje, piše Večernji list BiH.
- U prvoj fazi odrađeno je prizemlje škole, hodnik i sedam učionica, kotlovnica i kompletan sustav grijanja te sanitarni čvorovi. Kad kažem hodnik i učionice, pod tim se podrazumijeva obnova podova, zidova i stropova, elektroinstalacije, vatrodojavne i internetske instalacije. Ti su radovi stajali 293.860 KM. No, pojavila se korona i sve je stalo, tako i naši radovi. No, u ljeto prošle godine krenulo se s drugom fazom, obnovom kata i potkrovlja. Imali smo kompletnu obnovu stubišta, hodnika, učionica, ureda, instalacija, zamjenu svih vrata i prozora, ukupno sa svim pojedinostima i poslovima kao i u prizemlju i ti su radovi sad završeni - objašnjava nam Leopold Mandić, ravnatelj Gimnazije u Ljubuškom.
- Grad Ljubuški iz svoga je proračuna i s partnerima - Zapadnohercegovačkom županijom, Vladom FBiH i Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH - izdvojio 537.918 KM. Kad zbrojimo ukupne troškove unutarnje obnove, to je oko 840.000 KM, točnije 831.778 KM - dodaje ističući da su ovime učenici, profesori i svi drugi djelatnici dobili puno bolje, modernije, prikladnije i ugodnije prostore i uvjete za rad. Osim fizički i vizualno obnovljena i uređena prostora, u svakoj prostoriji je i bežična mreža - Wi-Fi mreža, a ove školske godine, kao i u cijelom ZHŽ-u, uvedeni su e-dnevnici. Svaki profesor dobio je laptop na korištenje; podaci o učenju i vladanju učenika, umjesto u dosadašnje klasične papirnate, unose se u e-dnevnike i dostupni su na uvid roditeljima i učenicima. Škola očekuje i nada se daljnjoj suradnji i pomoći od mjesnih vlasti u nastavku opremanja.
Pod opremanjem škole podrazumijeva se, prije svega, osiguravanje kabinetske nastave, tj. opremanje modernih kabineta biologije, kemije, fizike i informatike. Informatički kabinet postoji, no nije u optimalnom, prihvatljivom stanju, postojeća računala su zastarjela i treba ih zamijeniti novim i naprednijim. Mandić kaže da ima pozitivnih naznaka od mjesnih, gradskih i županijskih vlasti da će se na tome raditi.
- Ostaje još želja i zadaća prebojiti i osvježiti pročelje škole i srediti i kultivirati školsko dvorište. Inače, zidovi su kameni, dosta debeli, procjena je da je nepotrebna dodatna vanjska izolacija energetske učinkovitosti, urađena je unutarnja, samo treba prebojiti i uljepšati. U dugoročnom četverogodišnjem planu je izgradnja školske sportske dvorane kao pomoćne dvorane uz postojeću Gradsku sportsku dvoranu. Dok traje nastava, koristile bi ih obje škole, Gimnazija i SSŠ Ruđera Boškovića, a u večernjim satima bila bi dostupna za rekreaciju i termine ljubuških sportskih klubova - kaže Mandić.
Trenutačno je u školi 288 učenika u 14 odjela, ove godine izlazi 58. generacija maturanata, ukupno ih je 75. U školi su zaposlena 44 djelatnika, od toga u nastavi 32. S profesorskim kadrom nemaju teškoća. Istina, na natječajima nema prijava kao, može se reći, donedavno, no profesora ne nedostaje i nastava je stručno zastupljena. Ravnatelj Mandić napominje da približno polovina maturanata polaže državnu maturu u RH, prilično su uspješni i upisuju fakultete uglavnom u Zagrebu, Splitu i Varaždinu, a preostala polovina upisuje studije najviše na Sveučilištu u Mostaru i manjim dijelom u Sarajevu.