"Zlatne ruke Livnjaka" naziv je dvodnevnog sajma koji je u Livnu već 12. godinu zaredom organizirao PTC "Forum". Odavno je prerastao lokalne granice, tako da su među 33 izlagača, uz Livnjake, svojih ruku djela izložili i proizvođači iz Drvara, Šipova, Novog Travnika, Viteza, Visokog, piše Večernji list BiH.
Kako je sajam prodajnog karaktera, ponešto se i zaradi. Predblagdanski ugođaj i vrijeme bez snježnog pokrivača išli su na ruku "zlatnim rukama" malih proizvođača, istaknula je uime organizatora Ljubica Brnić. - Sajam okuplja ljude koji ne samo da čuvaju i razvijaju tradiciju već i donose nove ideje, spajaju prošlost, sadašnjost, imamo staro i novo, ujedinjuju razne vještine i kreativnost i svake godine je raznolikiji - kazala je Brnić. Visočanin Tarik Babić u Livnu je već treću godinu zaredom. Kaže kako mu se sviđaju i grad i ozračje te da je već stekao kupce koji čekaju njegov dolazak kako bi kupili nadaleko poznatu visočku pečenicu.
- Najviše idu suhomesnati goveđi proizvodi i, naravno, stelja u nekim određenim količinama. Budući da je sad zima i predblagdansko vrijeme, onda svi gledaju da to imaju na svojim trpezama. Inače, ovo je obiteljski obrt, bavimo se proizvodnjom suhomesnatih proizvoda iz goveđeg i ovčjeg programa - dodao je. Dušanka Tadić, Drvarčanka koja živi i u Bosanskom Petrovcu, predstavila se proizvodima od drvarskog brenda drenjine.
- U godinu dana odem na nekih 7-8 sajmova, ovisno o mogućnostima. Što da kažem, popuni se kućni proračun. Ne može se od ovoga živjeti godinu dana, ali lijepo je doći, družiti se, nešto i zaraditi. Najviše se traži mućeni džem od drenjine, rakija drenja, likeri od drenjina - govori nam Dušanka i dodaje da je prvi put u Livnu te kako će doći i iduće godine. Pčelar iz Livna Salih Golub zadovoljan je ovakvim manifestacijama, a na pitanje proda li se išta, odgovara: - Nešto se proda, nešto daruje, uglavnom, zadovoljni smo i mi i kupci. Ovakvi sajmovi pružaju malim proizvođačima priliku da se predstave, dobra su i prilika za proširenje posla, ali i poznanstava - dodaje.
Budući da godinama proučava ptice u Livanjskom polju, ornitolog Goran Topić dobro je poznat Livnjacima. Iz svog OPG-a u Šipovu "Topić-sokić" donio je cijelu paletu različitih prirodnih sokova koji su ove godine u novom ruhu. - Htjeli smo napraviti vizualni identitet kakav nema nitko na tržištu, naši sokovi dobili su imena po pticama, a svaka od ovih ptičica i sokova ima i svoju priču, uglavnom baziranu na basnama - kaže nam Goran i dodaje kako je gotovo cijelu količinu prodao već prvog dana.
Svojim rukotvorinama predstavila su se i djeca s poteškoćama u razvoju, a predsjednica Udruge "Put u život" Silva Matić zahvalna je organizatorima što su omogućili njihovoj udruzi da izlože ono što su štićenici uz pomoć volontera napravili. Uglavnom su to blagdanski ukrasi i aranžmani, čijom kupnjom Livnjaci podržavaju "Pužiće" i njihov rad. Od zarade će kupiti repromaterijal za nove rukotvorine koje djeca i mladi s poteškoćama u razvoju stvaraju s puno veselja i uz nesebičnu pomoć brojnih volontera.