Nedavno je u medijima objavljena paraobavještajna podvala u kojoj je, među ostalim, optužen Damir Bevanda, glavni inspektor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), da je navodno pokušao "probiti" policijski punkt u Ljubuškom kako bi izbjegao policijsku kontrolu, piše Večernji list BiH.
Prema informacijama koje su se pojavile u članku, spominje se kako je u vozilu koje je pripadalo OSA-i bio Zoran Galić, bivši zamjenik ravnatelja SIPA-e, za kojim traga Tužiteljstvo BiH. Ove optužbe brzo su opovrgnute iz odvjetničkog ureda koji zastupa Bevandu, iz kojeg su uputili zahtjev za ispravak i uklanjanje neistinitih tvrdnji iz medija. Opovrgnut je cijeli niz netočnih informacija, među kojima se posebno ističe tvrdnja da je Bevanda navodno pokušao "probiti" policijski punkt. Članak je donio netočnu informaciju da je u vozilu, prema sumnjama policijskih službenika, bio Galić, što je u potpunosti opovrgnuto.
Paraobavještajna podvala
U odvjetničkom demantiju navodi se da u prijepornom trenutku Bevanda nije bio prisutan na mjestu incidenta, niti je sudjelovao u bilo kakvom pokušaju izbjegavanja policijske kontrole. - Ovaj napad na njegovu čast i ugled izazvao je veliku uznemirenost kod našeg klijenta - ističu iz odvjetničkog ureda. Prema Večernjakovim informacijama, iza cijelog pokušaja diskreditacije glavnog inspektora stoji korumpirani službenik OSA-e koji je bio predmet istrage njegova ureda. Također valja reći i kako su službenici policije MUP-a Zapadnohercegovačke županije bili izmanipulirani. Dio njih je, naime, svjesno zloupotrijebio položaj i ovlasti, o čemu MUP ove županije već provodi interne izvide. Zastrašujući detalj u cijeloj situaciji uključuje manipulaciju fotografijama koje su navodno podržale optužbe protiv Bevande. Naime, objavljena je fotografija koja je, prema analizama, bila predmet fotomontaže. Na fotografiji je bila kombinacija originalne fotografije iz veljače 2025. godine i ranije snimljene iz 2016. godine s konferencije održane u Zagrebu.
Fotomontaža iz 2025. godine
Sam izgled fotografije bio je podložan manipulacijama. Osim toga, navedena fotografija nije mogla biti snimljena u spomenutom vremenu jer se nalazila izvan razdoblja u kojem bi sunce još bilo vidljivo. Utvrđeni su brojni marker-parametri koji su jasno upućivali na to da je slika u stvarnosti nastala nekoliko dana nakon navodnog incidenta, 8. veljače 2025., dok su se tvrdnje u medijima odnosile na događaje iz 1. veljače iste godine. U dokumentaciji se također spominje da je na originalnoj fotografiji jasno vidljiv TAG uređaj na vjetrobranskom staklu vozila, koji je bio uklonjen na montiranoj fotografiji, čime je dokazano da je manipulatorima "nedostajalo pažnje" u detaljima.
Pravni koraci
Odnosno, na originalnoj fotografiji jasno se vidi uređaj za naplatu cestarine koji nije bio prisutan na njezinoj lažnoj verziji. Zbog ovih očitih manipulacija odvjetnički ured koji zastupa Damira Bevandu podnio je zahtjev za ispravak neistinitih navoda i uklanjanje članka iz javnih izvora. Naglašavaju kako je neodgovorno i neprofesionalno objavljivanje ovakvih netočnih i manipulativnih informacija ozbiljno ugrozilo ugled i čast njihova klijenta te zahtijevaju da se navedeni članak odmah povuče s internetskih stranica. Osim toga, istaknuto je da je i sam postupak izvještavanja o ovom incidentu bio manipulativan jer je cilj bio izazvati što veći medijski skandal, čime bi se ozbiljno naštetilo ugledu Damira Bevande. Na temelju ovog incidenta razotkriva se ozbiljan problem u funkcijama pojedinih državnih službi i njihovu zloupotrebu za širenje neistinitih informacija. Ova situacija, smatraju u odvjetničkom uredu, ne samo da predstavlja ozbiljan napad na osobne i profesionalne vrijednosti Damira Bevande nego i na temeljna prava zaštite od klevete i iznošenja neistina. Uvodeći zahtjev za ispravak, želi se očuvati integritet i ugled svake osobe u javnom životu i stvoriti presedan za odgovorno i etički prihvatljivo novinarstvo. Odvjetnički ured najavio je da će poduzeti pravne korake kako bi zaštitio ugled svoga klijenta, uključujući moguće tužbe za klevetu u slučaju nastavka širenja neistinitih informacija. Slučaj Damira Bevande otvara pitanje profesionalnosti i odgovornosti medija.