SASTANAK U SARAJEVU

Fuele: Lista otvorenih pitanja između Europske unije i BiH postaje sve duža

fule
Foto: agencije
18.01.2014.
u 10:44

Europski povjerenik za proširenje Š. Fuele razgovarao s liderima

Prvi ovogodišnji pregovori o provedbi presude „Sejdić i Finci“ počeli su i završili na isti način – pesimistično. Ni dok su dolazili na razgovore o zgradu Misije EU u Sarajevu stranački lideri nisu tajili da ne očekuju mnogo. Ispostavilo se da su ponovljeni od ranije poznati stavovi i da se cijela priča o provedbi presude „Sejdić i Finci“, poglavito kada je u pitanju način izbora članova Predsjedništva BiH, vrti u krug. Iako je europski povjerenik za proširenje, Štefan Fuele po dolasku u Sarajevo kazao da nema limita kada je u pitanju angažman EU u BiH i pomoć BiH, ali da i od bh. političara očekuje da pokažu kako nema ograničenja u postizanju kompromisa, do konačnog dogovora o provedbi presude „Sejdić i Finci“ je teško doći.

Na pregovorima s Fueleom i njegovim suradnicima jučer su bili čelnici sedam vodećih bh. stranaka – Dragan Čović, Zlatko Lagumdžija, Milorad Dodik, Fahrudin Radončić, Martin Raguž, Mladen Bosić i Bakir Izetbegović, pojačani sa svojim najbližim suradnicima. Osim europskog povjerenika za proširenje, važnu ulogu u razgovorima imao je i predstavnik američkog State Departmenta zadužen za jugoistočnu Europu Brian Hoyt Yee. Ni u ovakvom sastavu „sedmorka“ i međunarodni posrednici nisu uspjeli postići nikakav značajniji napredak. Ponovljeni su raniji stavovi, a i izjave prije sastanka najavljivale su neslavan završetak. Predizborna kampanja je očito već počela, što je posebno izraženo među bošnjačkim strankama koje se pribojavaju da bi im bilo kakav kompromis mogao naštetiti pred izbore, odnosno da bi njihovu „popustljivost“ neki od konkurenata sa sarajevske političke scene mogli iskoristiti u kampanji.

Čelnik SBB-a Fahrudin Radončić mišljenja je da je rješenje u neizravnom izboru članova Predsjedništva. No, to je solucija na koju Srbi ne pristaju, barem kada je u pitanju izbor člana Predsjedništva iz RS-a. S druge strane, SDP i SDA ne pristaju da se takav model primjenjuje samo u jednom entitetu. Hrvatski predstavnici, Dragan Čović i Martin Raguž, imaju pozitivan europski pristup, ali ne odustaju od ključnog principa prihvaćenog u Bruxellesu od svih stranaka – da jedan narod drugome ne može birati člana Predsjedništva. Dakle, sve smo to još ranije vidjeli i čuli. Razgovori lidera i dalje nemaju alternativu, ali treba imati na umu i poruku povjerenika Fuelea da lista otvorenih pitanja između EU i BiH postaje sve duža. Istodobno, ostatak regije je sve bliže EU, a lista otvorenih pitanja Bruxellesa s tim zemljama iz dana u dan se skraćuje.

Ključne riječi

Komentara 2

1H
1hrvatska2
22:28 18.01.2014.

Fuele nezna da bosanci imaju tvrdu glavi i da im dugo treba da im udje u glavu!

MI
Miki2
11:07 19.01.2014.

Hrvati ne treba da brinu, kad ima onih koji misle i biraju za njih. "Oni" tako znaju tko treba da njih predstavlja. Ja ne mogu u svojoj kući sve znati, ali za susjeda znam što mu je najbolje i kako treba raditi.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?