O dramatičnoj akciji spašavanja hrvatske planinarke iz Zagreba (62) koja je pala i udarila u stijenu na Veležu kod Mostara te 12 sati visjela s litice, za Dnevnik RTL-a je komentirao GSS-ovac iz Mostara Amer Burić koji je sudjelovao u akciji.
Tvrdi da je sreća u nesreći bila je ta što je njihov tim tog jutra imao vježbe, te su bili na okupu.
- Potrefilo se, imali smo taj dan internu vježbu i bili smo u lokalitetu Ruišta. Ali u trenutku kad smo dobili poziv, nismo imali opremu za tako zahtjevno spašavanje. Morali smo ići po nju - rekao je Burić.
Za stijenu na Velež kaže da je "gromada".
- Kad smo je vidjeli, ona je doslovno bila crvena točkica. Nije nam bilo svejedno. Tako zahtjevne akcije vježbe nismo imali - rekao je Burić te potvrdio da u 20 godina nije doživi takvo spašavanje, prenosi 24sata.hr.
'Najviše smo se bojali da ne počne grmjeti i sijevati...'
Stigla su i dva helikoptera, ali spasioci nisu mogli na stijenu dok su helikopteri u blizini kako se stijene ne bi obrušavale na njih.
- Relativno smo kasno ušli u stijenu, oko šest sati smo bili kod nje: Trebalo nam je pet sati za to. Možda smo mogli i prije stići, ali to je bilo nemoguće jer je i helikopter nadlijetao pokušavali su spustili vitlo, ali i to je bilo nemoguće - rekao je.
Prvi čovjek kod unesrećene stigao je oko šest sati, bila je u relativno potresenom stanu.
- Imala je jake bolove u grudnom košu, boljela ju je noga - kaže Burić.
Spasioci su se najviše bojali grmljavine i sijevanja, imali su puno sajli, a u akciju je stiglo 99 spasitelja. Na samoj stijeni bilo je njih desetak.
- Nije moglo biti više spasitelja na stijeni jer su sidrišta jako mala, kao i police na stijeni na kojima smo bili. Najviše smo se bojali da ne počne grmjeti i sijevati jer smo imali sajle koje privlače gromove - rekao je Burić.
'Svjesna je i izvan životne opasnosti
Žena je zadobila teške tjelesne ozljede.
- Utvrđene su povrede grudnog koša, serijski prijelom rebara, pneumotoraks. Pacijentica je adekvatno tretirana. Ona je stabilno, svjesna i izvan životne opasnosti - rekao je Zlatko Guzin, ravnatelj Regionalne bolnice Safet Mujić za Novu TV.
Mogla je lako izgubiti i glavu jer riječ je o jednoj od najzahtjevnijih staza.
- Nesreće se događaju neiskusnima ili najiskusnijima. Oni neiskusni podcijene planinu jer nemaju iskustvo koje im treba za siguran boravak, dok ovi najiskusniji precijene sebe. Postanu imuni na opasnost i onda se u neko vrijeme opuste. Na nama je da podižemo tu svijest - objasnio je Josip Drmać, predsjednik Hrvatskog planinarskog društva Prenj.