Dvodnevna poljoprivredna sajamska manifestacija "Hercegovački plodovi Mediterana" otvorena je u petak u Stocu gdje su se okupili brojni domaći i poljoprivredni proizvođači iz Hrvatske i Crne Gore.
Ova manifestacija međunarodnog karaktera već 14 godina za cilj ima promicanje, pokretanje i povećavanje organizirane proizvodnje sadnica autohtonih sorta šipka, smokve i masline, te njihove prerađevine.
Ministar poljoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije Donko Jović kazao je u izjavi za medije kako ovaj sajam, kao i svi ostali na razini županije, iz godine u godinu imaju jedan kvalitetan pomak naprijed.
- U mom prvom mandatu bilo je sedam sajamskih manifestacija, a danas ih imamo 19 na području županije. Dakle, ima interesa za sajmovima, s tim da se postojeći sajmovi dograđuju iz godine u godinu kako brojem izlagača tako i kvalitetom ponude. To dovoljno govori o tome da se postiže određen napredak samih sajamskih manifestacija koje su centar događanja i promocija onoga što radite - napomenuo je ministar.
Drži kako se ipak treba malo više raditi na promociji proizvoda o čemu se govori i u Strategiji ruralnog razvoja gdje se želi, kako kaže, ukazati svim domaćim poljoprivrednim proizvođačima na važnost organske proizvodnje koja im je jako bliska, čime se može podići vrijednost tih proizvoda, a onda te proizvode uvezati s ekologijom i turizmom.
Po njemu, poljoprivrednici se najprije moraju udruživati, a potom brendirati i zaštiti svoje proizvode.
Načelnik Stoca Stjepan Bošković također je naglasio značaj ovoga sajamskog skupa.
- Sajam je već punoljetan, ima godina i svoje je ciljeve dosta dobro ostvario. U samom početku smo krenuli sa sadnjom ove četiri kulture odnosno tri kulture, a danas razgovaramo o preradi tih kultura i proširenju - kazao je Bošković koji je zahvalio Agromediteranskom zavodu i fakultetu na pomoći pri stručnom usavršavanju.
Naglasio je kako postižu rezultate, proširuju uljare, stvaraju nove pogodne za preradu šipka smokve pa i masline.
Predsjednik Udruge "Hercegovački plodovi Mediterana" Zoran Raič napomenuo je kako na sajmu ima stotinjak izlagača mediteranskih kultura prvenstveno šipka, smokve i maslina, a tu su izložene i prerađevine od mlijeka, mesa, meda te razne rukotvorine i ljekovito bilje.
- Sve ono što je karakteristično za BiH može se naći na sajmu. Manifestacija je međunarodnog karaktera, a tu su izlagači i iz Hrvatske i Crne Gore - istaknuo je Raič.
Pored izložbenog dijela sajma, najavio je i zabavni program.
- Program je jutros započeo s otvaranjem novog stroja za preradu maslinovog ulja i tu smo okupili maslinare koji su razgledavali novu uljaru. Imali smo stručnu radionicu na temu maslinarstvo gdje su također maslinari mogli čuti koju dobru riječ o toj grani poljoprivrede - pojasnio je Raič, najavivši za sutra nagrađivanje najuspješnijih izlagača.
Na sajmu izlaže i poduzeće "Farmavit" iz Ljubinja koje se bavi proizvodnjom bijelog luka. Zaposlenica u proizvodnji Zorica Kosjerina kaže kako godišnje proizvedu 25 tona bijelog luka.
- Ova firma se bavi uzgojem i prodajom proizvoda od bijelog luka. Imamo naše plantaže, kao i svoje kooperante od kojih otkupljujemo bijeli luk. Naša firma se bavi proizvodnjom marinada od bijelog luka. Imamo tri različite vrste marinada, a to su origano i peršin, čili te ružmarin i bosiljak. Bavimo se izvozom bijelog luka i marinada u zemlje Europske unije, a naši proizvodi se plasiraju i na područje Srbije, Crne Gore i BiH- naglasila je Kosjerina.
Dodala je kako su zadovoljni kako ide prodaja i plasiranje njihovih proizvoda.
Sajam u Stocu okupio je mnogobrojne predstavnike gospodarskog, društvenog i političkog života, među kojima je izaslanstvo Vlade HNŽ-a na čelu s premijerom Nevenkom Hercegom.