Relaksacija političkoga ozračja na razini koalicijskih partnera koji čine vlast na razini Bosne i Hercegovine prenosi se i na tematiku procesa koji za cilj imaju funkcioniranje brojnih državnih institucija, a jedna od njih je i Elektroprijenos, strateški značajna institucija koja će i u razdoblju koje dolazi imati iznimnu važnost kada govorimo o temama koje se odnose na energetiku.
Bogato iskustvo
Tako je jučer potvrđeno kako je Miro Džakula novi direktor Elektroprijenosa BiH, a na toj će dužnosti zamijeniti Matu Žarića. Imenovanje Mire Džakule, osobe s dugim menadžerskim iskustvom (u dva mandata bio na čelu Uprave za neizravno oporezivanje), prva je u nizu važnih kadrovskih odluka nakon što su prije nekoliko tjedana otkočeni značajni procesi u državi, zahvaljujući, u prvom redu, sastancima predstavnika vladajućih stranaka koji su išli u smjeru relaksacije ozračja, što je i preduvjet za provedbu svih planiranih procesa.
Džakula je, podsjećamo, u dva mandata bio na poziciji ravnatelja Uprave za neizravno oporezivanje, a tijekom njegova rada na čelu ove državne institucije zabilježen je značajan porast prihoda od PDV-a. Tijekom 2010. godine, prije njegova dolaska na čelo UNO-a, prihodi od neizravnih poreza iznosili su 5,5 milijardi KM, a već 2011. godine, kada je došao na čelo ove najvažnije institucije za fiskalnu stabilnost BiH, prihodi su bili veći za 363 milijuna KM. U posljednjoj godini prihodi su porasli više od 10 milijardi KM.
Djelatnost Elektroprijenosa BiH je prijenos električne energije i sve djelatnosti u vezi s prijenosom električne energije, koje uključuju, ali se ne ograničavaju na prijenos električne energije, održavanje, izgradnju i proširenje elektroprijenosne mreže u Bosni i Hercegovini. Kompanija se sastoji od četiri operativna područja za rad, održavanje i širenje prijenosnog sustava na sljedećim zemljopisnim područjima: Operativno područje Banja Luka sa sjedištem u Banjoj Luci, uključujući dvije terenske jedinice - Banja Luka i Bihać; Operativno područje Mostar sa sjedištem u Mostaru, uključujući dvije terenske jedinice - Mostar i Trebinje; Operativno područje Sarajevo sa sjedištem u Sarajevu, uključujući tri terenske jedinice - Sarajevo, Zenica i Višegrad, te Operativno područje Tuzla sa sjedištem u Tuzli, uključujući dvije terenske jedinice - Tuzla i Doboj. Organizacija kompanije osigurava tehničko-tehnološko i ekonomsko jedinstvo elektroprijenosne djelatnosti u Bosni i Hercegovini, učinkovitost u radu i poslovanju, upravljanju i odlučivanju.
Elektroprijenos BiH institucija je koja u svojem planu ima niz važnih ciljeva iz sektora energetike, a jedan od njih je i održavanje raspoloživosti i pouzdanosti elemenata prijenosne mreže na zahtijevanoj razini, uz stalno praćenje i poduzimanje odgovarajućih mjera u slučaju rizika.
Veliki značaj
Razvojem i izgradnjom prijenosne mreže cilj je osigurati ispunjenje perspektivnih potreba prijenosa električne energije te priključenje korisnika na prijenosnu mrežu, a cilj je i primjena suvremenih i poznatih rješenja u oblasti elektroenergetike, prilagodljivih prijenosnoj mreži kompanije. Uz ostalo, ova institucija u svojem strateškom djelovanju ima i cilj osiguranja odgovarajuće razine s kompanijama i institucijama iz elektroenergetskog sektora u zemlji i regiji te međunarodnim organizacijama iz ove oblasti.