Vlasti BiH posljednjih dana pripremile su više dokumenata i predložile mjere kako bi se odgovorilo eventualnom dolasku većeg broja migranata i izbjeglica, a zbog kulminiranja krize između Hrvatske i Srbije, dio inspektora iz Službe za strance je, kako doznaje Večernji list, upućen na područje Semberije i Bijeljine. Vlasti BiH u posebnoj informaciji dostavljenoj o stanju sigurnosti i izbjegličko/migrantskog vala procjenjuju da nakon odluke mađarskih vlasti da na granici sa Srbijom izgradi ogradu u cilju sprečavanja ulaska izbjeglica/migranata u Mađarsku, može dovesti do toga da će BiH biti pod dodatnim pritiskom migranata/izbjeglica, posebno ako se ima u vidu dužina granice s Hrvatskom.
Terenski centri
U međuvremenu su tisuće izbjeglica nastavile stizati. Zbog toga je predloženo da se osiguraju mjere kako bi se postupilo u skladu s međunarodnim pravom i zakonodavstvom u oblasti imigracija i azila, a istodobno kako bi se sigurnosna prijetnja svela na minimum. To po ovome prijedlogu zahtijeva dodatno značajno institucionalno, kadrovsko i tehničko jačanje Službe za poslove sa strancima, Granične policije BiH, Odjela za azil i Odjela za imigraciju Ministarstva sigurnosti, kao i drugih institucija koje se bave ovim pitanjima, kako bi se na učinkovit način moglo odgovoriti izazovu novih regionalnih tijekova. U Odjelu za azil Ministarstva sigurnosti BiH radi tek pet osoba, u Odjelu za potporu i zaprimanje zahtjeva za međunarodnu zaštitu su angažirana dva državna službenika i 17 zaposlenika od kojih osam radi na osnovi ugovora o djelu. Treba reći i kako je u državnome proračunu za ovu godinu izdvojeno tek 100.000 maraka kako bi se osigurao prihvat, smještaj i zbrinjavanje izbjeglica. Sve to je više nego nedovoljno da bi se odgovorilo izazovima i u redovitim uvjetima. Služba za poslove sa strancima ima angažirana 73 inspektora za strance na području cijele države. Njihovo premještanje je moguće, ali ipak ima ograničenje jer bi se onda ugrozili drugi poslovi koji se u ovoj službi obavljaju. Zato su zatražili jačanje oblasti borbe protiv ilegalnih imigracija koja podrazumijeva jačanje prisutnosti Granične policije BiH na granici prema Srbiji i Crnoj Gori, kao i u zračnim lukama, prioritetno u Sarajevu. Kako bi odgovorili krizi s izbjeglicama, potrebno je kadrovsko jačanje Službe za poslove sa strancima inspektorima za strance, kao i u dijelu analitike radi izrade potrebnih analiza, prioritetno terenskih centara u kojima se može očekivati masovni priljev migranata, te na poslovima prihvata i readmisije migranata, piše Večernji list.
Šatorska naselja
U slučaju da izbjeglice ipak odluče doći u BiH, potrebno je osigurati dodatne smještajne kapacitete koji bi služili kao imigracijski centri, te privremene smještajne kapacitete koji bi služili kao prihvatni centri u slučaju masovnog priljeva i koji bi trebali biti smješteni na pravcima kretanja migranata. Prije svega bi mogli poslužiti bivši vojni objekti, ili u hitnim slučajevima šatorska naselja. Za bh. vlasti je od presudnog značenja osiguranje tehničkih uvjeta službi, s posebnim naglaskom na nabavu mobilne opreme za prihvat, potrebu prerasporeda inspektora za strance u krizna područja, ali u zavisnosti od broja migranata/izbjeglica mogućnost i dodatnog zapošljavanja.