Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) na današnjoj hitnoj sjednici nije razmatrala prijedlog odluke o poništavanju izbora u izbornoj jedinici Stolac.
Tri člana SIP-a BiH glasali su za to da se ova točka nađe na dnevnom redu, dok su četiri člana bila protiv. Za su bili predsjednik SIP-a Ahmet Šantić te članovi Irena Hadžiabdić i Suad Arnautović.
Šantić je nakon sjednice izjavio novinarima kako su on i dvoje kolega smatrali da su ispunjeni formalni uvjeti za donošenje odluke o poništenju izbora u Stocu.
- Imali smo svu relevantnu, neophodnu dokumentaciju. Sačekali smo da dobijemo kompletan izvještaj i od Općinske izborne komisije Stolac i od svih zainteresiranih subjekata. Nije bilo nikakvog razloga da ne idemo u tom pravcu - kazao je Šantić.
Istaknuo je da nakon donošenja odluke o poništenju predstoji određeni vremensko razdoblje kada SIP BiH treba da se pripremi, odnosno donese odluku o ponovljenim izborima, „da bi to vrijeme iskoristili za sve logističke stvari potrebne za nove izbore“.
- Znači štampanje novih glasačkih listića, obrazaca, tehničke uvjete za samu provedbu izbora, sigurnost na izborima. Praktički, današnjom odlukom mi smo u jednom velikom kašnjenju. Po pravosnažnosti ove odluke donosi se odluka o raspisivanju novih izbora. S obzirom da je danas nismo donijeli, ne mogu reći koliko je izvjesno kada će se ona donijeti - kazao je predsjednik SIP-a BiH.
On smatra da su bili ispunjeni svi uvjeti da se danas razmatra prijedlog odluke o poništavanju izbora u izbornoj jedinici Stolac, te da razlozi za njeno neuvrštavanje u dnevni red koji su izneseni tijekom sjednice, „u smislu da se vode određeni drugi postupci koji treba da prethode ovoj odluci, apsolutno ne stoje“.
Naveo je da SIP BiH ima i prigovora koji se odnose na rad izborne administracije u Stocu, i predsjednika izborne komisije u Stocu, i prema određenim kandidatima.
- Nikada u svojoj povijesti SIP BiH nije čekao dok se ti postupci završe da bi nakon završetka njihovog postupka donijela odluku o poništenju. To znači da bi mi mogli čekati 10, 15, 20 dana, dok određene odluke SIP-a budu donesne po prigovorima. Naše službe rade po prigovorima - naveo je Šantić, dodajući da će ti postupci teći paralelno i „oni nisu razlog da se danas odluka nije donijela“.
Šantić je kazao da svaki dan dobijaju izvještaje od ministarstva unutarnjih poslova da je sigurnosna situacija u Stocu dobra, da nema nekih posebnih nagovještaja.
- U Stocu, gdje su policijske snage 2. listopada poslije 16 sati uredovale, a neki mobilni timovi išli od kuća do kuća i prikupljali glasačke listiće, i sad davati legitimitet tome mislim da je čak neozbiljno. Prema tome, treba poništiti kompletan izborni proces, vratiti povjerenje građanima Stoca - potcrtao je Šantić.
Pozvao je političke subjekte, osobito one koji su se kandidirali za izbore u Stocu, da svojim ponašanjem doprinesu smirivanju tenzija u Stocu.
Na novinarsko pitanje da li se zna koliko je glasača s dokumentima izdatim od organa drugih država glasalo taj dan u Stocu i šta učiniti da se to ne ponovi, Šantić je kazao da će njegov prijedlog biti da na svakom biračkom mjestu u općini Stolac bude po jedan predstavnik uime SIP-a.
Pozvao je i međunarodne posmatrače i posmatrače nevladinih organizacija da budu tu, te dodao da posebnu obuku treba izvršiti s članovima biračkih odbora.
Jedan od članova SIP-a BiH koji je bio protiv uvrštavanja u dnevni red prijedloga odluke o poništavanju izbora u izbornoj jedinici Stolac, Stjepan Mikić, je nakon sjednice izjavio novinarima da se ne radi o tome da su on i njegove kolege protiv donošenje odluke o ponavljanju izbora, nego smatraju da je preuranjeno, „da treba provesti još određene radnje da bi utvrdili kakvo je stanje i onda donijeti odluku o ponavljanju izbora“.
- Dakle, niko od nas nije bio protiv ponavljanja izbora, ali smatramo da je sada još prerano donijeti takvu odluku - naveo je on.
Po njegovim riječima, treba riješiti sve prigovore koji su se odnosili na rad te izborne komisije i „na kompletno stanje kakvo je nastalo tamo“.
- Trebali bi pozvati i tijelo koje je zaduženo za osiguranje na tom prostoru, da vidimo kakva su njihova mišljenja, da li mi možemo donijeti sad odluku i za 14 dana provesti tamo izbore - kazao je Mikić te dodao da postoje i prigovori koji zadiru i u pitanje odgovornosti kandidata koji su bili na listama.
Upitan kako komentira to što su mogli glasati glasači s hrvatskim pasošem, Mikić je odgovorio da takvu odluku niko nije mogao donijeti, „a ako je neko takvu odluku donosio odgovarat će za to“.
- Izborni zakon i podzakonski akti i naš Pravilnik o provedbi izbora, u svima se kaže na temelju kojih dokumenata birači mogu izaći na biračko mjesto. To su važeća tri dokumenta koja je izdala država BiH - osobna karta, vozačka dozvola ili putovnica BiH - podsjetio je Mikić.