S proračunom “teškim” 11,92 milijuna maraka, koji je na zadnjoj prošlogodišnjoj sjednici usvojilo Općinsko vijeće, zakoračila je Čapljina u 2018. godinu. Zamašan dio proračuna, 2,14 milijuna, namijenjen je za kapitalne izdatke, dok su ukupni rashodi planirani u iznosu od 9,7 milijuna maraka. Na proračunsku rezervu otpada 60.770 KM.
Proračunske stavke
Glavna proračunska stavka na prihodovnoj strani su neporezni prihodi u iznosu od 5,86 milijuna, pri čemu je, primjerice, od stavke “posebne naknade i pristojbe”, tzv. naknada za potopljeno zemljište od elektroprivrede, planirano uprihoditi nepunih 2,3 milijuna. Iza neporeznih slijede porezni prihodi u visini od 4,49 milijuna maraka, pri čemu na prihode od neizravnih poreza – PDV, otpada lavovskih 2,9 milijuna. Treća stavka po visini prihoda su kapitalni transferi 825.500 KM, pri čemu je najveći iznos 300.000 KM, kapitalna potpora HNŽ-a. Po osnovi tekućih potpora planirano je inkasirati 751.000 KM, dok se po osnovi zaostalih obveza očekuje 10.000 KM. U planiranim rashodima općine Čapljina u ovoj godini najveća stavka su tekući transferi 3,9 milijuna maraka, dok je kod kapitalnih izdataka planiranih u iznosu od 2,14 milijuna najveća stavka otplata duga po izdanim jamstvima 820.000 KM, slijedi ulaganje u prometnice 350.000 KM... Treba naglasiti da se veliki investicijski ciklus ulaganja u vodoopskrbu prenio i u
tekuću godinu, nastavljaju se radovi na vodoopskrbi sjeverozapadnog dijela općine, Čapljina – Trebižat – Zvirovići, vodovoda na području Dubravske visoravni te vodovoda za tehničku vodu Bivolje Brdo. U tu svrhu iz proračuna je planirano izdvojiti 1,000.000 KM, što je ipak za 58 posto manje nego u 2017. godini. Unatoč nastavku ulaganja u gradnju kapitalnih objekata, planirana je i realizacija projekata na užem gradskom području. To je, prije svega, završetak polovinom prošle godine započete rekonstrukcije dječjeg vrtića, revitalizacija Gradskog parka, rekonstrukcija zgrade Civilne zaštite – Vatrogasnog doma... U revitalizaciju parka kod Srednje škole planirano je uložiti 220.000 KM, a u rekonstrukciju Vatrogasnog doma 120.000. Time će se ujedno nastaviti prije nekoliko godina povećano ulaganje u gradske sadržaje od popločavanja nogostupa, revitalizacije zelenih površina te izgradnje šetnice uz Neretvu. S obzirom da je grad zadnjih desetak godina nastavio širenje prema jugu, uz Neretvu, to iziskuje ulaganje u izgradnju prometnice u novom dijelu, ADA-BAD. U tu svrhu planirano je izdvojiti 250.000 KM.
Nastavak radova
Uz nastavak izgradnje vodoopskrbnog sustava, u mjesnim zajednicama planiran je nastavak asfaltiranja prometnica, ulaganja u javnu rasvjetu i druge sadržaje. Što se sporta tiče, tu, mogli bismo reći, ostaje status quo. Pod stavkom “transfer za sport od značenja za Federaciju”, planiran je iznos od 400.000 KM. Valja reći da su ukupna izdvajanja za sport puno veća jer općina Čapljina preko JU Športsko središte brine i o održavanju sportskih objekata. Uglavnom, zbog ulaganja u manje-više svim građanima zanimljive projekte.